Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

На Полтавщині запрацювала ще одна мобільна медична команда

На брифінгу в перинатальному центрі Полтавської обласної лікарні ім. М.В.Скліфосовського фахівці Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА та представники Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні обговорили співпрацю в умовах воєнного часу.

Про це повідомили у КП “Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради”.

Цього дня за сприяння Програми гуманітарного реагування «Інтеграція гендерно-орієнтованого охоплення осіб з інвалідністю у гуманітарну допомогу  в Україні», за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення та UNPRPD Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю та Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» відкрився перший на Полтавщині гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу (кабінет 201 КП «4- та міська клінічна лікарня, що по вул. Мазепи, 36), куди на прийом мешканці області можуть записуватися онлайн. Другий такий кабінет незабаром
запрацює на базі обласної лікарні (відділення відновного лікування).

Директор департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА Віктор Лисак розповів європейським колегам та журналістам про етапи реформування пологових стаціонарів на Полтавщині. Із трьох десятків (до початку реформування) акушерських стаціонарів в області залишилося 11. Деякі з них продовжують працювати тільки для того, щоб забезпечити доступність цього виду послуг під час війни як для місцевих мешканців, так і для внутрішньо переміщених осіб. Але жоден із діючих віддалених пологових стаціонарів не приймає менше 200 пологів на рік.

За словами Віктора Лисака, у територіальних громадах внутрішньо переміщені особи уклали лише від 3 до 10 відсотків декларацій з сімейними лікарями, а необхідну медичну допомогу у закладах охорони здоров’я отримують усі. Це велике додаткове навантаження на систему охорони здоров’я.

Крім поточної роботи продовжується вакцинація проти коронавірусу, інших керованих інфекцій.

“Від початку війни Полтавщина прийняла більше 200 тисяч мешканців інших регіонів. Якщо додати незареєстрованих, це ще тисяч 150, – зазначає Віктор Лисак. – Переважну більшість пологової допомоги (80 відсотків) надають три перинатальних центри Полтави та Кременчука. Полтавська пологова служба прийняла вже другу «харківську» трійню. Для надійної доступності розроблені чіткі маршрути. Від “радянських” стандартів акушерської допомоги відмовилися повністю. Немає територіальної прив’язки: за електронним направленням людина може звертатися за послугою хоч у сусідні області, хоч до столиці”.

“Війна для всіх була страшною несподіванкою. Через внутрішню міграцію зросла не просто кількість вагітних – жінки приїхали до нас подекуди без речей, документів, обмінних карт. Відсутність обстежень, проблеми з оформленням «декретних» лікарняних, збільшення частки жінок із патологіями вагітності посилили навантаження на акушерську галузь. Якщо до 24 лютого передчасні пологи складали 2-3,5 відсотка від загальної кількості, то зараз – 4-5 відсотків. Це потребує більше спеціальних дорогих препаратів, зростає тривалість перебування у стаціонарах. І долати усі ці проблеми допомагає співпраця з донорами, зокрема з Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні”, – додала експерт із акушерства та гінекології Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА Людмила Іванова.

Вона подякувала колегам із Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні за розуміння й підтримку.

Надалі акушерська галузь у воєнних умовах потребує додаткового слідкуючого оснащення для новонароджених та надання акушерської допомоги в укриттях. Адже щодоби область переживає 5-7 повітряних тривог. Крім того третина внутрішньо переміщених осіб мешкає у селах, що обмежує їхню доступність до медичних послуг.

За словами Віктора Лисака, пальне значно здорожчало, автобусне сполучення працює погано, багато водіїв, перевізників пішли на фронт. Тому Полтавщина надзвичайно вдячна Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні за допомогу в організації мобільних бригад. Ці бригади їдуть у села, віддалені від закладів третинного рівня надання медичної допомоги більш як на 100 кілометрів. Це – відчутна підтримка для тамтешніх сімейних лікарів.

Представник UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні Хайме Надаль розповів, що проблему доступності допоможуть вирішити не лише мобільні бригади чи кабінети безбар’єрного доступу, над
якими працює Фонд. Області було надано також 6 тонн виробів медичного призначення. Але склад медичних наборів ще потрібно узгоджувати, адже Україна у воєнний час має дещо інші потреби, ніж країни Азії, Африки.

Головний лікар Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В.Скліфосовського Григорій Оксак пообіцяв оперативно підготувати раціональний склад таких наборів.

Також Хайме Надаль повідомив, що, за сприяння Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, відучора розпочала роботу консультативна («гаряча») лінія за номером 3033 із фахівцями Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України. Тут готові проконсультувати сімейних лікарів та пацієнтів із найвіддаленіших куточків (чи перенаправити їх до відповідного регіонального фахівця) щоденно, без вихідних, із 9:00 до 18:00.

Учасники брифінгу спустилися у сховище перинатального центру, оглянули пологову залу, кювези для немовлят, ліжка для породіль у коридорах сховища. Тим часом із Хорольського району повернулася мобільна бригада у складі лікаря акушер-гінеколога, кардіолога та медичної сестри. Виїзд бригади попередньо узгоджувався з місцевою амбулаторією, сімейним лікарем. Європейські колеги розпитали про головні проблеми в роботі виїзної бригади. Ними виявилися відсутність світла, зв’язку (інтернету) і тепла. За відсутності інтернету лікарі виходили на зв’язок із обласними закладами по мобільному
телефону.

За словами членів бригади, мешканці віддалених сіл справді часто не можуть дістатися до вузькопрофільної медичної допомоги – хоча б у райцентр. Мобільна бригада оглянула три десятки людей (терапевтичний огляд, 100-відсотково – електрокардіограма). Кожен отримав консультативне заключення. 11 жінок пройшли гінекологічний огляд, кольпоскопію із забором біоматеріалу на цитологічне обстеження. 5 пацієнтів отримали електронне направлення на подальші кардіологічні обстеження – із зазначенням дати, коли їх чекатимуть у стаціонарі третинного рівня для проведення ангіографії чи коронарографії. Ці люди отримали реальний шанс уникнути інфаркту чи інсульту.

Як запевнили європейські колеги, незабаром в область надійде новий автомобіль для комфортної роботи та пересування мобільних бригад.

Система Orphus Поделиться на fb