Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині вшанували пам’ять жертв Голодоморів

Полтавська область належить до територій, які найбільше постраждали у 1932-1933 роках. Загальні демографічні втрати від Голодомору в області, на думку істориків, становлять до 1 мільйона людей.

26 листопада заступник начальника Полтавської ОВА Катерина Рижеченко, народний депутат України Анастасія Ляшенко разом із представниками районної влади, органів місцевого самоврядування та громадськості вшанували пам’ять жертв Голодоморів у селі Мгар.

Пам’ятною ходою несли прапори України, поклали композиції з квітів, колосків та калини до великого дзвону Меморіалу народної скорботи «Голодомор-1933». Хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх загиблих.

«Полтавщина належить до регіонів, які найбільше постраждали у 1932-1933 роках. Наше завдання – зберегти пам’ять про ті страшні події, розповісти історії людей, які намагалися вижити в роки голоду, наступним поколінням. Також можна долучитися до загальнодержавної акції, запаливши у суботу о 16-ій годині свічку й розмістивши її на підвіконні», – зазначила Катерина Рижеченко.

За даними Асоціації дослідників голодоморів України, в 1932-1933 роках від голоду загинули від 8 до 10 мільйонів українців. Пік Голодомору був навесні 1933 року. В Україні тоді вмирали 17 людей щохвилини, тисяча – щогодини, майже 25 тисяч – щодня. За мінімальними підрахунками фахівців, Голодомор став фатальним для кожного п’ятого сільського мешканця України. Понад третина загиблих – діти.

«Голодомор-1933» у селі Мгар – перший меморіал жертвам Голодомору, побудований на території України. Розміщений він саме на Полтавщині, бо наш регіон найбільше постраждав від голодоморів. У 1990 році було насипано курган на Зажур-горі. Земля на ньому звезена з усіх куточків України й освячена. У 1993 році збудували меморіал. На ньому встановлений великий дзвін і 30 маленьких дзвоників. На великому дзвоні розміщено напис: «Голодомор-1933: коли відходить одна людина – з нею вмирає світ. Коли ж мільйони ідуть в прірву – тоді вмирає вже ціла галактика».

Нагадаємо, День пам’яті жертв голодоморів відзначають щорічно в четверту суботу листопада. У 2022-му це 26 листопада. В цей день в Україні хвилиною мовчання вшанують пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років та масових голодів 1921-1923 та 1946-1947 років.

Система Orphus Поделиться на fb