Ви тут:
Суспільство 

8 листопада – Святого Дмитра: що не можна робити у цей день

У вівторок, 8 листопада, у православній церкві вшановується день пам’яті великомученика Димитрія Солунського, згадка великого і страшного землетрусу в Константинополі, преподобного Феофіла Києво-Печерського, в Далеких печерах, мученика Лупа, преподобного Афанасія Мідикійського, преподобного Димитрія Басарбовського.

Дмитро Солунський, також відомий як Мироточець, – християнський святий-великомученик із грецького міста Солунь (Салоніки), який за віру був проколотий списами. Відомо, що жив він за часів імператора Діоклетіана. У житії його сказано, що батьки Димитрія спочатку були таємними християнами і після народження сина відразу ж його охрестили в домашній церкві, а потім намагалися виховувати в благочесті та вірі. Не знаючи про християнську віру Димитрія, римський імператор призначив його проконсулом Фессалонікійської області. Замість того, щоб переслідувати християн, Димитрій на своїй посаді відкрито навчав мешканців міста християнської віри та викорінював ідолопоклонство й поганські звичаї. Коли про це дізналася влада, святого кинули до в’язниці та прохромили списами. Тіло римляни віддали на поталу звірам, проте побожні солуньські християни підібрали і поховали його.

Іменини відзначають Антон, Опанас, Василь, Дмитро, Марк.

Вважається, що цього дня душі померлих рідних і близьких знаходяться на землі та приходять до себе на могилу у вигляді птахів. Вважається, що 7 листопада потрібно прибратися на кладовищі, а 8-го розсипати зерно. Наші предки у Дмитрієв день пекли млинці та поминали близьких. Також в цей день обід необхідно подавати ввечері, оскільки душі покійних родичів приходять після того, як стемніє.

Перший млинець знімали зі сковороди з благанням до Господа послати спокій померлим близьким. Його не їли, а залишали в тарілці на підвіконні. Вважалося, що чим багатший накрити стіл, тим легше буде померлим на небесах.

У цей день з давніх-давен існували певні прикмети: на Дмитра відлига – зима буде мокра і тепла, а весна рання; на Димитрія немає снігу – зиму можна ще не чекати; потрібно дивитися, який сьогодні день: якщо випав сніг – весна буде пізньою; до Дмитра зима не вступає в свою силу; якщо дме холодний вітер, а земля замерзла – до свят снігу не чекайте; на Дмитра сніг і мороз – весна буде холодною; день Дмитра теплий – весна буде м’якою і ранньою; якщо йде дощ – до Введення буде багато снігу; якщо вже випав сніг – листопад буде морозяним і холодним; вітряно і земля замерзла – до Нового року снігу не буде; кури ходять до темна – завтра чекайте негоди.

Не можна в цей день брати кредити, давати і брати гроші в борг. Вас можуть обдурити і весь рік будуть фінансові проблеми.

Не можна 8 листопада прати і прасувати білизну. Наші пращури вважали, що часник потрібно посадити до Дмитра. Тоді він буде дорідний і гарний.

Хто народився 8 листопада:

1517 – засновник Запорізької Січі, перший український гетьман Дмитро Байда-Вишневецький;

1656 – англійський астроном, математик і просто один із найосвіченіших людей свого часу Едмунд Галлей;

1883 – український суспільно-політичний діяч та поет Остап Луцький;

1891 – український письменник, який тривалий час переслідувався радянською владою за свою літературну та суспільну позицію, Олесь Досвітній.

Система Orphus Поделиться на fb