Ви тут:
Культура Суспільство 

70 років з дня смерті всесвітньо відомої української співачки Соломії Крушельницької

16 листопада 2022 року виповнюється 70 років з дня смерті всесвітньовідомої української оперної співачки та педагогині Соломії Амвросіївни Крушельницької.

Вона народилася 23 вересня в селі Білявинці Бучацького повіту в Австро-Угорщині. Нині – це Бучацька ОТГ, Чортківський район, Тернопільська область, Україна. Ще в дитинстві дівчинка гарно співала, знала багато народних пісень. Навчалася музиці в Тернопільській класичній гімназії та в школі товариства “Приятелі музики”. Вперше виступила перед глядачами в 1883 р. на Шевченківському концерті в Тернополі. В цьому місті познайомилася з театром.

Протягом 1891 – 1893 років здобувала освіту у Львівській консерваторії й була відзначена срібною медаллю. Згодом продовжила навчання в Італії. На численних концертах Соломія Крушельницька виконувала оперні арії. Виступала в театрах Львова, Італії, Іспанії, Франції, Польщі, Росії, Австрії, Португалії, Єгипту, Аргентини, Чилі. Соломія Крушельницька була першою українською оперною співачкою, яка виїздила на гастролі до США та Канади. Кращі співаки світу вважали за честь виступати разом з українською зіркою.

У 1929 році відбувся останній гастрольний концерт Соломії Крушельницької у Римі.

Після Другої світової війни вона працювала у Львівській державній консерваторії ім. М. В. Лисенка. У 1951 році Соломії Крушельницькій присвоїли звання Заслуженої діячки мистецтв УРСР, а в 1952 – звання професорки. Хворіючи на рак горла, у 77 років співала востаннє у Львівській філармонії.

Померла в 1952 р. у Львові. Похована на Личаківському кладовищі.

Ганна Барська, зав. відділу Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського

Система Orphus Поделиться на fb