Ви тут:
Суспільство 

5 листопада: прикмети дня

Православна церква вшановує пам’ять Якова – сина святого Йосипа, який був чоловіком Божої Матері. Інші назви свята: “Яків”, “Яків праведний”, “Яків Гужник”, “Гужники”.

Народився майбутній апостол ще до того, як Йосип одружився з Марією. Яків Молодший – один із сімдесяти апостолів. Його називали «братом Господнім». Існує багато версій походження цього прізвиська. За найпоширенішою, нарекли його так, тому що він дійсно був зведеним братом Ісуса. За переказами, за життя Ісуса Яків не вірив, що Христос є Спасителем. І тільки після розп’яття і воскресіння помазаника, думка Якова змінилася. Яків став першим єпископом Єрусалима. Помер у віці 63-х років. Смерть прийняв мученицьку – язичники скинули його з ганку храму, а потім закидали камінням.

Іменини в цей день святкують Володимир, Іван, Гнат, Максим, Микола, Олександр, Омелян, Петро, Яків.
Згідно з традиціями, в цей день небажано присвячувати себе іншим людям, краще зайнятися собою і своїми справами. Ні в якому разі не можна злитися і ображатися, також не рекомендується давати гроші в борг – вам їх не повернуть.

Наші предки намагалися до цього дня заготовити, як можна більше дров. Вважалося, що їх велика кількість гарантує затишок і тепло всю зиму. Святий Яків здавна вважався покровителем чоловічої статі, тому 5 листопада можна поставити йому свічку і попросити про здоров’я і благополуччя для чоловіків.
А погодні прикмети віщують, якщо ворони каркають недалеко від будинку – до негоди. Пішов сніг 5 листопада – зима буде сніжною і холодною. Дощ ллє – наступний рік виявиться врожайним. Не розрахувався з боргами до цього дня – не одружишся наступного року.

Цей день в історії:
1625 — укладено Куруківську ординацію — угоду між польским гетьманом Станіславом Конецпольським і козацькою делегацією на чолі з кошовим отаманом Війська Запорозького Михайлом Дорошенком;
1935 — у Києві відкрився регулярний тролейбусний рух;
1953 — у Києві офіційно відкрили міст імені Євгена Патона — першу в світі суцільно зварену конструкцію;
1963 — у Києві відкрили нові станції метро — «Політехнічний інститут» і «Завод «Більшовик» (тепер «Шулявська»);
1964 — відкриття тролейбусного руху в Чернігові;
1965 — у київському метро відкрили станції «Гідропарк», «Лівобережна» та «Дарниця»;
1968 — в Києві на Хрещатику вчинив самоспалення Василь Макух — колишній воїн УПА, учасник українського руху опору в СРСР. Так він висловив протест проти колоніального становища України та окупації Чехословаччини;
1971 — у київському метро відкрили станції «Святошино», «Нивки» і «Жовтнева» (зараз «Берестейська»).

Марія Бойко

Система Orphus Поделиться на fb