Ви тут:
Суспільство 

25 листопада – Іоанна Милостивого: традиції та народні прикмети

У п’ятницю, 25 листопада, у церкві вшановують патріарха Іоанна Милостивого, який жив на території Олександрії в VI-VII ст.

Іван народився в сім’ї губернатора Кіпру і спочатку жив звичайним світським життям. Однак сталося так, що Іван втратив дружину і дітей, після чого вирішив присвятити себе Богу і вести аскетичний спосіб життя. Відомий був своєю добротою і турботою про бідняків. Незважаючи на те, що Іван (Іоанн) не був ченцем, народ все-таки вирішив зробити його патріархом. Вступивши у свої права, Іван тут же порахував, скільки жебраків знаходиться в Олександрії, після чого вирішив роздати їм усе своє майно. Надалі зробив чимало добрих справ, в тому числі викуповував полонених, давав притулок знедоленим. Саме за це він і отримав прізвисько Милостивий.

Іменини відзначають Іван, Лев, Сава, Омелян, Микола, Леонтій, а також Нил.

Наші предки вважали цей день кінцем весільного сезону. Якщо молодята не встигли одружитися до цієї дати, то наступного разу краще це зробити вже в кінці зими – початку осені. Православні віруючі в цей день можуть помолитися Іоанну Милостивому про здоров’я своїх дітей. Якщо в цей день зробити добру справу, то це обов’язково зарахується померлим родичам і полегшить їм долю на тому світі. Покупки, здійснені в цей день, будуть вдалими та прослужать довго.

Згідно з давніми повір’ями, в цей день не рекомендується куди-небудь переїжджати – дата несприятлива для довгих поїздок. Слов’яни вірили, що різка зміна обстановки може залучити невдачу у фінансових справах або негативно відбитися на здоров’ї. Також сьогодні краще не переїдати, а віддати перевагу легкій і корисній їжі.

Якщо дощ іде 25 листопада – до 4 грудня будуть відлиги. Ще не похолодало – весна буде ранньою. Мряка вранці спостерігається – ввечері будуть заморозки. Хмари пливуть проти вітру – чекай снігопаду найближчим часом. Яка погода на Івана – таким і початок грудня буде. Сніг випав 25 листопада – пролежить до весни, а сама весна буде пізньою.

Цей день в історії:

1838 – народився Іван Нечуй-Левицький, український письменник, етнограф, фольклорист, педагог;

1855 – народився Дмитро Яворницький, дослідник козацької старовини, етнограф і археолог;

1881 – народився Маневич Абрам Аншелович, український і американський художник-модерніст, один із засновників Української академії мистецтв;

1891 – народився Поліщук Клим, український письменник, публіцист, автор романів “Гуляйпільський батько”, “Отаман Зелений” та ін. Розстріляний НКВС 1937 році;

1901 – народився Михайло Орест, український поет;

1905 – у Лубнах вийшов друком перший випуск газети “Хлібороб”. Саме вона вважається першою легальною україномовною газетою;

1905 – народився Ніл Хасевич, український художник, графік, член ОУН і УГВР;

1926 – Михайло Машкін, український поет і композитор, фольклорист, автор пісні “Верховино, мати моя”;

1992 – Кабінет Міністрів України видав постанову “Про випуск в обіг приватизаційних майнових сертифікатів”.

Фото: ілюстративне

Система Orphus Поделиться на fb