Ви тут:
Медицина Прес-релізи Суспільство 

12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією

Пневмонія – гостре інфекційне захворювання бактеріального походження, при якому можуть вражатися одна або обидві легені. Найчастіше пневмонія виникає на тлі зниженого імунітету та простудних захворювань. Тканини легенів уражаються вірусами і бактеріями, через що виникає запальний процес.

Залежно від ступеня тяжкості хвороби виділяють легку, середньо важку і важку форми пневмонії. Лікар визначає рівень тяжкості, виходячи з ознак і обсягів легеневої тканини, схильних до впливу.

Запалення легенів може виникати через різні мікроорганізми, що знаходяться на слизовій оболонці носа, рота і горла. Потрапляючи глибоко у дихальні шляхи, віруси провокують виникнення пневмонії. При
зниженому імунітеті процес поширюється на нові тканини легенів і захворювання стає більш важким. Найчастіше пневмонію може викликати клебсієла і пневмококи.

До основних збудників пневмонії відносять:

– пневмококи, стафілококи;

– гемофільні палички;

– вірусні організми;

– клебсієлу;

– мікоплазму, легіонели, хламідії, які формують групу атипових збудників;

– пневмоцисти;

– кишкову і синьогнійну палички, ентеробактерії.

До основних симптомів пневмонії у дорослих належить кашель – спочатку сухий, постійний. У міру прогресування пневмонії кашель стає вологим, із виділеннями слизу та гнійної мокроти зеленого кольору.  При кашлі виникає неприємний біль, що віддає в ділянку грудей. Ще однією ознакою пневмонії у дорослого є затяжний період вірусного або простудного захворювання. Вірусне захворювання, як
правило, триває не більше тижня. Якщо стан різко погіршився після чотирьох днів від початку застуди або грипу, в організмі відбувається запальний процес легень. Різко підвищується температура до 39-40
градусів, а при атиповій пневмонії вона може коливатися в межах 37,1- 37,5 градуса.

Запалення легенів підтверджується у тому випадку, якщо у людини висока температура тіла, але жарознижуючі препарати не допомагають. Виникає біль у грудях при диханні й кашлі, глибокий вдих дається
нелегко. Напади кашлю і болю при вдиханні також відносять до симптомів пневмонії. Серед зовнішніх ознак відзначають задишку, блідість обличчя, слабкість всього організму, підвищену пітливість, лихоманку і знижений апетит.

Для проведення повноцінної діагностики пацієнтові необхідно пройти загальний огляд, проконсультуватися у пульмонолога, провести загальне та біохімічне дослідження крові, аналіз мокротиння, рентгенографію і комп’ютерну томографію області грудної порожнини, посів і подальше дослідження крові, фібробронхоскопію.

При лікуванні пневмонії завжди призначаються антибіотики. Для кожного типу захворювання лікар підбирає ліки, що борються з певним чинником. Разом з антибіотиками пацієнт у комплексі приймає препарати, що розріджують мокротиння, розширюють бронхи і зміцнюють імунітет. Після пройденого курсу терапії необхідно відновити і зміцнити дихальну систему.

Найчастіше пацієнти з пневмонією лікуються у стаціонарі. Призначається постільний режим і спокій. Для того, щоб діагностувати причини захворювання, проводиться посів мокроти на живильні
середовища. Хворий приймає антибіотики одного типу, при більш важких формах хвороби препарати можуть комбінувати. Зазвичай курс лікування триває від 10 днів до двох тижнів. Якщо лікування не допомогло, призначається інша група ліків.

Наталія Бандалетова, завідувачка терапевтичного відділення КП «Полтавська центральна районна клінічна лікарня Полтавської міської ради»