Ви тут:
Суспільство 

10 листопада – Святої Параскеви: що не можна робити у цей день

У четвер, 10 листопада, віряни вшановують пам’ять Святої Параскеви. Її ім’я поєднують з ім’ям богині П’ятниці, яка сприяє жінкам. Тому тиждень, на який випадає 10 листопада, в народі називають П’ятницьким.

Як свідчить переказ, Параскева народилася в сім’ї багатого сенатора, але вже в юності вирішила вести аскетичне життя. Коли імператор Діоклетіан почав гоніння на християн, святу Параскеву схопили, піддали жорстоким мукам і обезголовили. Прізвисько П’ятниця – переклад імені Параскєва (батьки назвали дочку так, бо шанували п’ятницю – день хресних страждань Господніх). Крім того, шанування Параскеви поєдналося з культом слов’янського божества П’ятниці – покровительки жінок та матерів.

Якщо іменини святої випадали на п’ятий день тижня, це вважалося особливим святом. У будь-якому разі тиждень, на який припадав день Параскеви, називали П’ятницьким тижнем.

Іменини відзначають Андрій, Арсен, Аніан, Георгій, Дмитро, Іван, Флоренція, Кузьма, Юстин, Наум, Леон, Микола, Людомир, Павло, Німфа, Тимофій, Стефан, Ганна, Афанасій, Неаоніла та Параскева.

В цілому Параскева вважається покровителькою швачок, прях і ткалей. Існувала традиція «лляні оглядини», коли селяни один перед одним вихвалялися льоном-перваком. Якщо вихвалялися саме дівчата, то вони це робили для того, аби показати хлопцям, що вони гарні господині. Тому день дуже вдалий для рукоділля. У давні часи незаміжні дівчата починали вишивати весільний рушник. Молилися святій Параскеві, щоб вона допомогла у вишиванні. Візерунок рушника в різних регіонах України відрізнявся. Якщо дівчина не встигала закінчити роботу до весілля, то їй допомагали родички, щоб наречену не вважали ледащою. В це свято дівчата молилися про швидке заміжжя. Вони просили святу послати їм гідного нареченого, з яким можна створити міцну сім’ю. На день Параскеви було прийнято знайомити нареченого з батьками нареченої. Зяті несли тещі пироги з маком в якості частування.

День вважається вдалим для косметологічних процедур, походів в перукарню і всього, що пов’язано з красою. У давні часи жінки чепурилися біля ікони Параскеви і просили у святої дівочої краси. Також святій молилися про збереження душевного і розумового здоров’я, сімейне щастя, легку вагітність і пологи.

Зятю в цей день не можна сперечатися з тещею і приходити до неї в гості без частування, інакше відносини зіпсуються. Жінкам не можна ходити з розпущеним волоссям сьогодні.

За давнім повір’ям, хто 10 листопада багато сміється, той пізніше буде багато плакати.

З давніх часів на цей день встановлено заборону на миття підлоги.

Вагітним жінкам не можна давати гроші в борг – так можна передати долю малюка.

Сон у ніч Параскеву вважається віщим.

Якщо птахи збираються купками і літають низько, то до негоди.

Якщо вишні досі не скинули листя, то раннього снігу не буде.

Якщо білка ходить по землі, то скоро потеплішає, а якщо не злазить з дерева, то наближається похолодання.

Ранковий туман – до відлиги.

Вранці над водою стелиться пар – до теплої і сонячної погоди.

Якщо вночі навколо місяця видно кола, то скоро буде сильна буря.

Цей день в історії:

Всесвітній день науки;

Всесвітній день молоді;

1663 — укладені Батуринські статті;

1764 — Катерина ІІ скасувала гетьманство;

1926 — у Берліні запрацював Український науковий інститут;

1989 — у Львові пройшли установчі збори Товариства “Надсяння”, яке репрезентує українців депортованих з українських етнічних територій, що після Другої світової війни були “передані” Польщі;

1993 — в Україні заборонені усі воєнізовані недержавні організації;

2009 — запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС.

Фото: ілюстративне

Система Orphus Поделиться на fb