Ви тут:
Медицина Прес-релізи Суспільство 

Тривалий кашель у дітей та дорослих: симптоми та причини

Кашель — це завжди неприємно. А якщо він довгий час не минає, то ще і тривожно. Маючи тривалий кашель, можна встановити собі купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легенів. Та чи завжди тривалий кашель — це страшно.

Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України.

Важливо зрозуміти, що кашель — це не хвороба. Це симптом, який допомагає нам позбавитись чогось, чого в нашому організмі бути не повинно. Ми відкашлюємо слиз, де можуть міститися збудники хвороб, викашлюємо пил, чужорідні предмети тощо. Але буває й так, що кашель затягується. У багатьох випадках це зовсім не означає, що ви захворіли на щось страшне.

Найчастіше кашель просто триває після вже перенесеної вірусної інфекції. Іноді він може не проходити і протягом 3–8 тижнів, але зазвичай усе ж таки минає самостійно й без лікування. Проте якщо ви кашляєте вже понад 8 тижнів і краще не стає — це точно причина звернутися до лікаря/ки, про що пише Національна служба здоров’я Великої Британії.

“Яскравий приклад кашлю після вірусної інфекції — це коронавірус, — каже фтизіатриня та пульмонологиня Марина Корчинська. — Близько 5 % перехворілих можуть кашляти орієнтовно рік і більше”.

Лікарка наголошує, що дуже важливо бути уважними до проявів, які вказують на те, що кашель може бути симптомом небезпечного захворювання. А саме:

– кашель у динаміці стає інтенсивнішим;

– мокротиння змінилось, у ньому з’явився гній чи навіть кров;

– кількість мокротиння збільшилась;

– відчуття стиснення в грудях.

Також зверніть увагу на симптоми, які супроводжують кашель:

 лихоманка;

 утруднене дихання;

 свистяче дихання;

 втрата ваги;

 сильна втома;

 пітливість по ночах тощо.

“Часто причиною тривалого кашлю є синдром постназального затікання або ж рефлюкс езофагіт. Це ситуація, коли частина вмісту шлунку потрапляє в стравохід, ротоглотку або дихальні шляхи”, — каже лікарка.

Вона не радить призначати собі самостійно ані ліки, ані діагностику.

“Самодіагностика у вигляді мультиспіральної комп’ютерної томографії не додасть пацієнтові чи пацієнтці розуміння кашлю, а тому варто проконсультуватися з фахівцем/чинею, перш ніж отримати опромінення та витратити кошти. Часто зустрічаю діагностику кашлю по Google й самопризначення собі досліджень. Не треба так”, — пояснює Корчинська.

Причиною кашлю також може бути наша психіка. Такий кашель називають психогенним. Він часто виникає саме в дітей. Хоча кашель цей буває доволі гучним, він  магічним чином минає , коли дитина спить або відвертає увагу на щось. Для лікування цього типу кашлю може знадобитись участь психотерапевта/ки чи психіатра/ині. 

А якщо це туберкульоз? Звичайно, тривалий кашель може бути ознакою туберкульозу. Але фтизіатриня наголошує: якщо є туберкульоз гортані, трахеї чи бронхів, то кашель настільки надокучливий та стійкий до будь-яких препаратів проти кашлю, що пацієнти/ки досить швидко звертаються за допомогою. 

“А от решта легеневих форм туберкульозу може протікати взагалі без кашлю. Тому кашель не є типовим симптомом туберкульозу”, — каже лікарка.

Система Orphus Поделиться на fb