Для полтавських журналістів презентували Центр знань із неінфекційних хвороб
21 жовтня регіональні журналісти – телевізійники, газетярі, співробітники інтернет-видань області – отримали нагоду донести до своїх аудиторій чимало важливої інформації про тягар неінфекційних хвороб та потребу просвітницької роботи серед населення щодо їх профілактики. Організатори заходу провели для гостей кілька презентацій та практичний тренінг із важливих навичок з подолання стресу.
В Україні неінфекційні захворювання – це насамперед серцево-судинні та онкологічні недуги, хвороби дихальних шляхів, цукровий діабет та психічні розлади – є причиною 91% усіх смертей. Центр знань створений за підтримки україно-швейцарського проєкту “Діємо для здоров’я” на базі Полтавського обласного центру громадського здоров’я за адресою вул. Шведська, 52. Він покликаний надавати підтримку фахівцям області у питаннях неінфекційних захворювань, бути осередком для проведення навчання та розвитку персоналу, допомагати поширювати сучасну доказову інформацію щодо неінфекційних захворювань та здорового способу життя. Під час повномасштабної війни, через погіршення доступу до медичної допомоги і ліків, неконтрольований стрес та зміни способу життя людей, ризик виникнення неінфекційних захворювань підвищується, а у пацієнтів, які вже живуть з НІЗ, можуть виникати тяжкі ускладнення — наприклад, інфаркти, інсульти.
Головний спеціаліст відділу лікувально-профілактичної допомоги населенню Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації Іван Шумейко, відкриваючи захід, зазначив: “Неінфекційні захворювання були і залишаються однією із головних причин смертності населення Полтавської області. 64,5% людей помирають від ускладнень серцево-судинних хвороб, на другому місці ускладнення від Covid-19 (11%) та онкологічних захворювань (10%). Через постійний стрес, не зовсім здоровий спосіб життя та відсутність профілактичних оглядів у лікаря люди продовжують потерпати від ускладнень — інфарктів, інсультів. Але під час війни це ще більше навантажує медиків та систему охорони здоров’я загалом. Тому наше завдання – на всіх рівнях розповідати людям про прості способи турботи про власне здоров’я та профілактику неінфекційних хвороб. Маю надію, що завдяки підтримці наших партнерів просвітницька робота у цьому напрямку стане більш ефективною”.
За словами координаторки з питань політики україно-швейцарського проєкту “Діємо для здоров’я” Катерини Римаренко, 59 відсотків мешканців Полтавської області вважають, що стан їх здоров’я погіршився з початку повномасштабної війни, 62 відсотки респондентів мали потребу у медичній допомозі за цей час. “Центр знань з НІЗ є своєрідною платформою для комунікації, обміну досвідом та знаннями серед фахівців громадського здоров’я, медичних та освітніх закладів, громад Полтавщини. За підтримки проєкту “Діємо для здоров’я” Центр оснащено всім необхідним для проведення навчальних заходів онлайн та оффлайн: меблями, матеріалами та технікою. На базі центру вже було проведено декілька тренінгів з питань профілактики та контролю неінфекційних захворювань, управління стресом. Ми бачимо, що є великий запит на навчання з тем, які стосуються хронічних захворювань. Віримо, що цей простір допоможе об’єднати зусилля спільноти Полтавщини задля збереження здоров’я місцевого населення, особливо груп підвищеного ризику”, – зазначила Катерина Римаренко.
Керівник Обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва подякувала журналістам за інформаційну підтримку всіх ініціатив у сфері громадського здоров’я. Тепер , завдяки проєкту “Діємо для здоров’я”, створено додаткову платформу для інформаційної співпраці щодо профілактики неінфекційних хвороб, здорового способу життя, здорового харчування. “Анкетування серед населення області та керівників територіальних громад показало, що в умовах воєнного часу найвищим запитом користується інформація щодо протидії стресам та збереження психічного здоров’я; на другому місці – навички першої домедичної допомоги; на третьому – раціональне харчування та позбавлення шкідливих звичок. Саме на ці запити й будемо орієнтуватися, плануючи подальшу роботу Центру знань. Перші 5 тренінгів, які вже відвідали фахівці територіальних громад, соціальні та медичні працівники, освітяни, були присвячені протидії стресу. Тепер наші слухачі зможуть допомагати собі, своїм родичам, колегам, підопічним у складних ситуаціях“, – сказала Ніна Дурдикулиєва. Вона відповіла на запитання журналістів щодо поточної роботи Центру знань та подальших планів.
Презентація координатора Центру знань у Полтаві Володимира Голубєва стосувалася неінфекційних захворювань, їх профілактики, факторів ризику, впливу на здоров’я шкідливих звичок.
Модератор заходу Аліна Дзюбко у ході презентації розповіла колегам із регіональних ЗМІ про «журналістику рішень» – інформування з одночасними пропозиціями варіантів вирішення проблем. Цього принципу дотримуються такі популярні видання, як “УП Життя“, “Ліга Лайф“, “Бабель“.
Керівник відділу економічного розвитку та залучення інвестицій Диканської територіальної громади Олексій Івженко в режимі онлайн поділився досвідом, як у громаді, завдяки участі у проєкті «Діємо для здоров’я», встановили 12 найсучасніших станцій моніторингу якості повітря. Тепер ці прилади автоматично подають на сайт громади дані про забрудненість повітря (вміст аміаку, хлору, мікрочасточок пилу тощо), метрологічні показники і навіть радіаційний фон. 5 тисяч мешканців уже підключилися й отримують ці дані на свої смартфони. І якщо, наприклад, у якомусь старостаті вночі хтось починає спалювати листя, це одразу стає відомо на всю громаду. Завдяки цим станціям вдалося, наприклад, змусити газовидобувні компанії заздалегідь попереджувати про технічні викиди газу, забезпечивши тим конституційне право людей на інформування щодо стану навколишнього середовища.
Короткий практичний тренінг із протистояння стресовим ситуаціям провела психолог вищої категорії, начальник Центру психічного здоров’я КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Наталія Супруненко. Вона також презентувала онлайн-посібник «Важливі навички в періоди стресу: ілюстроване керівництво».
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»