24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом
Щороку 24 жовтня в день народження вченого Джонаса Солка, який винайшов поліомієлітну вакцину, відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом.
Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання, обумовлене ураженням різних відділів центральної нервової системи. Виникає в результаті потрапляння в організм збудника поліовірусу. Віруси поліомієліту є найстійкішими серед ентеровірусів та зберігають свою життєздатність протягом декількох місяців при +4ºС в стічних водах, на овочах і в молоці. При заморожуванні вірус виживає роками і є нечутливим до антибіотиків та хіміопрепаратів.
Про це пише Полтавський центр громадського здоров’я.
За словами завідувачки відділу інфекційного контролю, лікарки-епідеміологині КП «Дитяча міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» Олени Сивушенко, своїм впливом поліовірус знищує нервові клітини, після відмирання яких виникає в’ялий параліч. Часто це може призвести до летальних випадків.
“Заразитися можна проконтактувавши з хворою на поліомієліт людиною або носієм. Захворіти може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п’яти років. Крапельками слини та фекаліями хворий забруднює поверхні, предмети вжитку, їжу та воду. Після чого вірус потрапляє до рота, потім в кров і вражає нервову систему, часто викликаючи пожиттєвий параліч. Заражена людина може передати вірус іншим людям безпосередньо до появи симптомів до та протягом 2 тижнів після цього.“, – пише Олена Сивушенко.
За даними ЦГЗ, частина інфікованих мають безсимптомний перебіг. Близько 25% пацієнтів скаржаться на: лихоманку, втому, нудоту, біль у горлі та животі, головний біль, закреп. Проте в частини людей із поліовірусною інфекцією розвиваються інші, більш серйозні, симптоми:
– У 1 з 25 людей із поліомієлітом виникає запалення оболонок спинного або головного мозку – вірусний менінгіт;
– неможливість рухати частинами тіла (повний або частковий параліч);
– у 1 із 200 інфікованих розвивається незворотний параліч (зазвичай ніг).
Параліч – найтяжчий симптом, пов’язаний із поліомієлітом, оскільки він може призвести до постійної інвалідності та смерті. 5-10% з-поміж паралізованих людей помирають, оскільки вірус вражає дихальні м’язи. У 20-40% тих, хто захворів, може розвиватися постполіомієлітний синдром: діти, які, здається, повністю вилікувалися, можуть відчувати новий м’язовий біль, слабкість або параліч у дорослому віці, через десятки років після первинного захворювання.
Єдиний спосіб убезпечитися від наслідків хвороби — це вакцинація, оскільки специфічного лікування не існує. Поліомієлітна вакцина, що застосовується для дітей, може захистити людину на все життя, переконує лікарка-епідеміологиня Олена Сивушенко.
“Про ефективність вакцинації свідчать дані про нові випадки. В результаті проведених заходів і масштабної вакцинації в 2014 році число випадків захворювання поліомієлітом у світі зменшилося більш ніж на 99%: із 350 000 до 359 випадків. На сьогодні 13 мільйонів людей врятовані від паралічу. У 1994 році Американський регіон ВООЗ був сертифікований як вільний від поліомієліту. За ним в 2000 році сертифікували Регіон ВООЗ для країн Західної частини Тихого океану і в червні 2002 року Європейський регіон ВООЗ.“, – повідомляє фахівчиня.
Для того, щоб вберегти дитину від тяжкого недугу, батьки мають знати, що всі вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні, додають у центрі громадського здоров’я. Відповідно календаря щеплень в Україні вакцинація дітей для профілактики поліомієліту проводиться у віці 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років та 14 років. Для цього використовуються вакцини: інактивована вакцина для профілактики поліомієліту (далі – ІПВ) та оральна поліомієлітна вакцина (далі – ОПВ). ІПВ – застосовується для перших двох щеплень, а у разі протипоказань до введення ОПВ – для всіх наступних щеплень за цим Календарем.
Вакцина ОПВ застосовується для третього – шостого щеплень (щеплення за віком – 6 місяців, 18 місяців, 6 років та 14 років) за відсутності протипоказань до ОПВ.
Вакцина ІПВ може бути застосована для третього – шостого щеплень як окремо, так і в складі комбінованих вакцин.
Батьки маленьких дітей, які пропустили щеплення, – мають звернутися до свого педіатра або сімейного лікаря та спланувати візит для їх надолуження.
“Зверніть увагу! Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень. Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання – це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.”, – пишуть у Полтавському ЦГЗ.
фото: ЦГЗ