Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтавському педуніверситеті відбувся семінар-тренінг з архівної справи

У Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка 22 вересня працював семінар-тренінг з пошуку та роботи з архівними документами репресованих громадян.

Його провів директор Архіву національної пам’яті Ігор Кулик (м. Київ) на запрошення кафедри історії України (завідувачка Людмила Бабенко). Захід відбувся у змішаному форматі (онлайн і офлайн).

У роботі взяли участь чимало зацікавлених фахівців – викладачі факультету історії та географії ПНПУ та інших полтавських вишів, працівники Державного архіву Полтавської області, архівного підрозділу управління СБУ в Полтавській області, музейні працівники, вчителі історії загальноосвітніх навчальних закладів, методисти Полтавської академії неперервної освіти, студенти 1 курсу, які навчаються за спеціальністю “Історія та археологія” і опановують компетентності архівіста.

Ігор Кулик ознайомив учасників з роботою архіву національної пам’яті, його специфікою, особливістю формування фондів тощо. Він зазначив, що Україна як демократична держава дає можливість доступу до архівів радянських спецслужб та інших карально-репресивних органів не лише науковцям, але й членам родин українців та іноземних громадян, котрі з’ясовують долю репресованих родичів.

Головною метою семінару, як зазначив спікер, було донести до учасників алгоритм пошуку конкретної особи, яка потрапила під арешт і була засуджена до розстрілу або табірного ув’язнення, за архівними документами, адже це відновлює історичну справедливість. Він чітко означив покрокові дії, які допоможуть знайти потрібний результат. Українським інститутом національної пам’яті, структурним підрозділом якого є архів, розроблено низку коротких відеороликів, що є свого роду методичними посібниками на допомогу зацікавленим людям та архівістам. 

В організації проведення семінару надали допомогу співробітники бібліотеки університету (директорка Валентина Орєхова). Для присутніх учасників бібліотекарі Світлана Попкова й Ірина Швидун підготували книжкову виставку з фондів бібліотеки. Це наукові праці – монографії, збірники документів, наукова періодика, які висвітлюють політичні репресії, діяльність радянських карально-репресивних органів, життя і діяльність репресованих українських діячів. Представлені книги зацікавили студентів, і вони отримали консультацію з порядку їхнього використання у читальному залі.

Кваліфікований виступ Ігоря Кулика, його коментарі та відповіді на поставлені питання не залишили байдужими присутніх. Неформальне спілкування з порушених актуальних питань продовжилося й після завершення відведеного регламентом часу. Людмила Бабенко подякувала гостеві та запропонувала налагодити співпрацю в рамках підготовки здобувачів освіти за освітньою програмою “Історія та археологія”, які вивчають за професійною підготовкою дисципліни, що формують компетентності архівіста. Ігор Кулик висловив згоду на проведення гостьових лекцій, зустрічей із співробітниками архіву національної пам’яті в онлайн-режимі.

Марія Бойко

Фото: ПНПУ

Система Orphus Поделиться на fb