Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Козельщині пройшла лекція про мову з Макаровим та Славінською

Чому російська пропаганда про несамостійність української мови є цілковитою брехнею? Чому теза про “більшість російськомовного населення в Україні” – це міф? Як ставитися до знесення пам’ятників російським культурним діячам? Про ці надзвичайно актуальні питання поговорили в рамках «Інтелектуальних студій у Smart Просторі» з Юрієм Макаровим та Іриною Славінською на тему «Суворі реалії мовних та культурних взаємин».

Джерело: Smart Fundation

Юрій Макаров розповів про те, що існування конкуренції між мовами – достатньо природний процес і навів приклади з інших країн. Насправді двомовність – це пастка, адже одна мова завжди намагатиметься поглинути іншу. У ході такої конкуренції майже повністю зникла ірландська мова, і ризикує зникнути назавжди у наступному поколінні. Схожі процеси відбуваються і в Білорусі. На противагу в Україні завжди був доволі усталений відсоток україномовного населення – близько 70 %. Юрій Макаров навів діаграму за ХХ століття та продемонстрував, що навіть Голодомор та репресії не змогли знищити українську мову. Він також нагадав, що у ХІХ століття абсолютна більшість населення була україномовна і на Донбасі, а також українською і досі говорить Кубань.

Говорили і про те, як змінювалася українська мова впродовж століть. Попри існування наративу про “мову селян”, цікавий історичний факт ілюструє, що українська використовувалася в різних сферах та мала широкі можливості. Так, Мазепа, який пише листа своїй коханій, використовує багато епітетів, метафор та інших мовних засобів, але його офіційні листи до її батька – сухі та стримані.

Загалом було розвінчано багато популярних міфів російської пропаганди та наведено історичні документи, які засвідчують автентичність української мови. Також було спростовано і міф про “схожість” української та російської, оскільки лінгвісти довели, що різниця між ними більша, ніж між українською та польською.

А Ірина Славінська навела багато цікавих історичних фактів: чому “Щедрик” можна вважати промо-кампанією для популяризації України в Європі та як через російських діячів культури стиралася культура українська.

«Інтелектуальні студії у Smart Просторі» – спільний проєкт Smart Foundation та PEN Ukraine, які раз на місяць проходять на Полтавщині.

“Знайдіть час і перегляньте запис цієї надзвичайно цікавої лекції: https://bit.ly/3xRKMUw”, – йдеться у повідомленні

Система Orphus Поделиться на fb