Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Сьогодні 221 рік з дня народження видатного вченого Михайла Остроградського

24 вересня 1801 року народився Михайло Васильович Остроградський.

«Я помру у себе, а у моsкалів не хочу помирати, так поховайте мене там (у Говтві), щоб мені було видно і Пашенну, і Довге, і Глибоке». (Михайло Остроградський)

Полтавщина. Між Решетилівкою і Козельщиною є село Пашенівка. Там народився, там і поховали приятеля Тараса Григоровича Шевченка, академіка Туринської, Римської, Американської, Російської академій наук, член-кореспондента Паризької академії наук. Всіх титулів вченого (математика, фізика, механіка) Михайла Васильовича Остроградського не перелічити.

Свій початок рід Остроградських бере від запорозького козака на ім’я Іван, який жив у другій половині XVII століття. Син його, Матвій, пройшов великий життєвий шлях від рядового козака у Чигиринському поході 1678 р., де захищав Україну від 110-тисячної навали турецько-татарської армії, до миргородського полковника. У 1734 р. він складає детальну автобіографію, де живо і колоритно розповідає про безліч походів та боїв, у яких брав безпосередню участь.

Доволі славний козацький рід. Сотники, полковники і взагалі українські патріоти. Один з них ( Федір Матвійович) по нинішнім міркам – націоналюга. Він підписував “Коломацькі петиції”, разом з Полуботком, Апостолом,…

Славний козак був Михайло Остроградський. Рахувати міг і цифри складати …

P.S. А взагалі ціква біографія у академіка. Харківський унаверситет він так і не зміг закінчити. “Математику” знав. А на “Богословіє” не ходив. Остроградський успішно склав усі екзамени (ректор університету Т. Ф. Осиповський, зважаючи на особливі успіхи молодого математика, мав намір надати йому відразу звання кандидата математичних наук), крім екзамену з філософії, до складу якої входили і богословські науки. Професор, який викладав цю дисципліну, відмовився приймати екзамен на тій підставі. Не довго думаючи (відкинувши усі пропозиції по перездачі) поїхав Михайло з Кобеляк прямо до Парижу. У серпні 1822 р. він вже був у Парижі. Під керівництвом таких видатних учених, як Лаплас, Фур’є, Ампер, Пуассон, Коші, він енергійно вивчає математичні дисципліни, фізику, механіку, астрономію. За короткий час успішними дослідженнями в галузі математики він привернув до себе увагу провідних французьких учених. За їх рекомендацією Остроградський починає працювати в колегіумі Генріха IV.

За свою майже 40-річну наукову діяльність Михайло Васильович написав понад 50 наукових праць з різних галузей математики: математичного аналізу, аналітичної та небесної механіки, математичної фізики, балістики тощо.

 

Система Orphus Поделиться на fb