Ви тут:
Суспільство 

Різдво Пресвятої Богородиці або Друга Пречиста: звичаї, заборони та народні прикмети

У середу, 21 вересня, вшановують Різдво Пресвятої Богородиці або Другу Пречисту. Це свято асоціюється із остаточним приходом осені.

Народження Діви Марії вважають один із найбільших православних свят. Раніше саме з Різдва Пресвятої Богородиці або Другої Пречистої розпочинався цикл релігійних свят, бо рік починався 1 вересня, а не 1 січня. Це свято — привід для молитви й очищення душі, бо народження матері Ісуса було дуже радісною подією, пише vsviti.

Історія свята

Батьки Діви Марії не могли зачати дітей та довго молили Бога про дитину. Батько Богородиці відправився до пустелі й продовжував благати Господа. До Іоакима явився Ангел і повідомив, що у них з’явиться дитя. Дитину назвали Марією та пообіцяли, що дочка служитиме Богу. З трьох років та до повноліття Марію виховували в Єрусалимському храмі.

Традиції на Другу Пречисту

Цього дня вся родина рушає до храму на богослужіння. До Богородиці звертаються з проханням захисту й благословення, моляться за здоров’я рідних. Після служби жінки обов’язково накривали пишні столи та запрошували на вечерю гостей. Усі раділи та куштували святкові страви: борщ з м’ясом, печеню, пироги, страви зі свіжими грибами й овочами нового врожаю.

Різдво Пресвятої Богородиці вважається жіночим святом. Бездітні жінки обов’язково молилися й просили про народження дітей. Ікону Діви Марії квітчали та ставили біля неї свічки. На вечерю запрошували бідняків та просили разом помолитися за майбутніх дітей.

Біля ікони Богородиці ставили свічку та миску з пшеницею, щоб вшанувати жінок свого роду, які померли. Матерям чи найстаршим жінкам родини дарували невеликі подарунки.

Жінки, які на свято були при надії, молися за легкі пологи та спалювали сплетені власноруч вінки. Також вмивалися річковою водою, бо вона цього дня була цілющою.

У кінці вересня селяни пекли хліб та влаштовували хороводи біля річки, щоб наступний рік теж був багатим на збіжжя. До Другої Пречистої старалися вже посіяти озимину.

З 21 вересня, після свята, дозволялося засилати старостів до дівчат.

Що не можна робити у цей день

Займатися хатніми справами: прибирати вдома, мити посуд, прати, шити чи вишивати.

Пити забагато алкоголю. Свято мало бути урочистим та спокійним.

Сваритися чи бажати іншим людям зла.

Не можна було відмовляти комусь у допомозі.

Тяжко фізично працювати. Краще перенести всі справи на інший день.

Ходити у незручному взутті. Натерті ноги були поганою прикметою.

Народні прикмети

Цього дня спостерігали за погодою. Саме Друга Пречиста показувала, якою буде погода впродовж всієї осені.

Як вип’єш калини на Пречисту, від усякої хворі будеш чистий.

Сонячно на Другу Пречисту – осінь буде теплою, багато павутини — зима буде морозною, тумани — до дощу.

Зранку йде дощ – тоді лити йому ще 40 днів, а зима буде холодною.

Перша Пречиста жито засіває, а Друга Пречиста дощем поливає.

Система Orphus Поделиться на fb