Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Монумент Слави та Незалежність України

Монумент Слави пережив більшовицький наступ на пам’ятники російському царизму, а також окупацію Полтави німецькими нацистами. Після Другої світової війни радянська влада оточила пам’ятник любов’ю та пошаною.

Під час Незалежності України прихильникам орла та колони в центрі міста доводилось і доводиться хвилюватися. Про це далі.

Кукоба б «не пішов на таке»

У часи горбачовської Перебудови (1985-1991 рр) – в останні роки СРСР – місце під орлом привабила увагу прихильників незалежності України від Радянського Союзу. Тут вони проводили різноманітні акції протесту. Серед активних організаторів був Микола Кульчинський.

«Між собою ми тоді говорили – якщо не знести цей пам’ятник, то треба принаймні позбивати з нього оті всі імперські символи, – сказав Микола Кульчинський. – Але з тодішнім очільником міста Кукобою я не говорили про це. Він би і не пішов на таке. У владі тоді не було ніякої готовності і близько. Ми прекрасно розуміли значення Полтавської битви в російській імперській історіографії, яку насаджували нам тут в Україні. Для нас це була катастрофа, а нам насаджували, що це була перемога».

У 2000 році з пам’ятника частково познімали чавуну гратку та горельєфні композиції. Місцева влада оголосила, що це була крадіжка заради металобрухту. Доволі буденний злочин тих часів.

Втрати доволі швидко відновили, але забули повернути до бронзової композиції списи. Були навіть розмови, що зробили це навмисно. Списи, начебто, були єдиними у цій композиції, що нагадували про українську козацьку атрибутику.

Влітку 2004 року монумент одягнули в будівельні ліса, щоб зробити косметичний ремонт. Об’єкт ніхто не охороняв. Вночі невідомі вкрали з кігтів орла «перуни» – блискавки-стріли. Їх також швидко відновили. Але розміри і напрямки цих нових стріл відрізняються від оригіналу. Оригінали були дещо меншими.

Читайте також: Монумент Слави у Полтаві вже зазнавав пошкоджень

За рік до 300-тя Полтавської битви (відзначили у 2009 році), про монумент Слави згадали в документальному фільмі російського телеканалу РТР – «Полтавська баталія: через 300 років». Він був сповнений російського погляду на цю подію й критикував підготовку місцевої влади до ювілею.

Після показу фільму Полтавська міська рада закликала ЗМІ сусідньої країни не розповсюджувати наклепи щодо підготовки міста до ювілею. Тодішній міський голова Андрій Матковський заявляв, що прагне деполітизувати цей процес.

Він аж ніяк не сприяв встановленню вже готового пам’ятника Мазепі в Полтаві. Не допоміг навіть тиск з боку тодішнього президента України Віктора Ющенка. Відкрити планували саме на Покрову в 2009 році, зокрема, щоб ідеологічно врівноважити монумент з орлом. Пам’ятник гетьману на той час уже був готовий. Його встановили лише в 2015 році. Але це вже інша історія.

А у російському фільмі 2018 року згадували про занедбаний стан монумента Слави. Написи типу «Тут був Вас» тоді на ньому були непоодинокими. Міська вдала їх такі прибрала, встановила навколо пам’ятника високу металеву огорожу. Доступ відкривали лише вдень. До міської ради надійшла петиція від громадськості з вимогою прибрати огорожу. Так і сталося – у 2020 році.

Перед цим провели експеримент. Кілька ночей огорожу навколо пам’ятника не закривали. Цього разу громадяни утримались від вандалізму.

Революція Гідності та початок агресії рф проти України позначилась на монументі Слави. У 2014 році, в ніч із 23 на 24 серпня, на ньому вперше встановили жовто-блакитний прапор: прикріпили до фігури орла. Це знак протесту проти дій сусідньої держави.

«Це була моя ідея, – сказав Анатолій Банний, голова ГО «Полтавське обласне товариство політичних в’язнів та репресованих». – Я був в Іловайську, де домовився з хлопцями з батальйону Азов, що вони мені передадуть державний прапор. Його з поля болю виніс азовець з псевдонімом Котигорошко. Ми с друзями домовилися про машину з підйомником на 22 метри, і підняли державний прапор. Влада зазначала, що це пам’ятник історії, мистецтва і там не повинно бути прапорів».

З часом до державного додали і червоно – чорний прапор, що символізує національно-визвольну боротьбу українців.

Читайте також: Монумент Слави у Полтаві за часів радянської та німецької окупації

Встановлення прапорів не було узгоджено з владою. Їх кілька разів знімали з відома Полтавського міського голови Олександра Мамая. Але стяги знову повертали до орла.

«Ми хотіли цим підкреслити, що Полтава – це українська земля і вона буде тут вічно», – сказав Анатолій Банний.

До міської ради надходили дві петиції від громадськості. Одна з закликом не знімати прапори; інша – зняти, щоб повернути первісний вигляд пам’ятнику. Обидва українські символи і зараз майорять на верхівці монумента.

Він уже понад 200 років возвеличує Полтавську битву, яка ознаменувала появу Російської імперії. Але не все так однозначно щодо безпосередньо зовнішнього вигляду пам’ятника. Не однозначними є і погляди щодо його майбутнього.

Він занесений у Державний реєстру нерухомих пам’яток України, тобто охороняється як пам’ятка національного значення.

Про можливі зміни у долі монументу Слави – в наступній статті ОКІА «Новини Полтавщини».

 

 

Анатолій Мішин

У статті використані фото зі сторінок у Facebook: Олександра Сороковий

Система Orphus Поделиться на fb