Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Департамент соцзахисту населення інформує щодо державної допомоги малозабезпеченим сім’ям

На сьогодні в Полтавській області майже 17 тисяч сімей отримують державну соціальну допомогу як малозабезпечені. З метою проведення якісної роз’яснювальної роботи, Департаментом підготовлено інформаційно-візуальні матеріалі щодо процедури та аспектів отримання державної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Хто має право на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям?

Сім’я вважається малозабезпеченою, якщо з поважних або незалежних від неї обставин її середньомісячний сукупний доход нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для сім’ї.

Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім’ї, які постійно проживають на території України.

Хто входить до складу малозабезпеченої сім’ї?

До складу сім’ї, що звертається за допомогою, включаються:

 • чоловік, дружина;
 • рідні, усиновлені діти цих осіб віком до 18 років;
 • діти, які навчаються за денною або дуальною формою навчання до досягнення 23-х років і які не мають власних сімей (включаються до складу сім’ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування).
 • неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками;
 • непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;
 • особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за ним;
 • жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім’ї не включаються. Права члена сім’ї має одинока особа.

Як розраховується розмір допомоги?

Розмір допомоги визначається як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомог. Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім’ї – обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім’ї, одержаний ними протягом шести місяців за вказаний вище період.Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати розміру прожиткового мінімуму для сім’ї.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги на 2022 рік становить (грн.):

Категорія осіб липень грудень
для працездатних осіб – 45 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1170 1207,80
для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю – у розмірі 100% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність 2027 2093
для дітей – 130% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку:

до 6 років

від 6 до 18 років

від 18 до 23 років (за умови навчання за денною формою)

2861,30

3567,20

3380

2953,60

3682,90

3489,20

Допомога призначається на шість місяців з місяця звернення.

Куди звертатись за призначення допомоги?

З необхідним пакетом документів заявник має звернутись до органу соцзахисту територіальної громади за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги:

 • відділами соціального захисту відповідної територіальної громади або визначеними посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради;
 • уповноваженими особами старостинських округів;
 • посадовими особами центру надання адміністративних послуг (у разі їх створення).
 • у містах обласного значення (м.Полтава, м.Кременчук, м. Лубни, м.Миргород, м.Горішні Плавні) – управліннями соціального захисту населення відповідних міських, районних у містах рад;

Управління соціального захисту населення районних державних адміністрацій заяви з необхідними документами на призначення державних соціальних гарантій приймають лише у разі надіслання їх поштою. В електронному вигляді запит на призначення допомоги можна подати на порталі «ДІЯ» за наявності технічної можливості.

Документи, які необхідні для призначення допомоги

Для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім’ї при пред’явленні паспорта громадянина України подає документи:

 • заяву (за встановленою Мінсоцполітики формою);
 • декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (за встановленою Мінсоцполітики формою) із зазначенням повної інформації про склад малозабезпеченої сім’ї;
 • довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
 • довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (для учасників АТО/ООС).

Обставини, за яких допомога не призначається

 1. У складі сім’ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не навчались за денною формою, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:

– сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців або отримували допомогу по частковому безробіттю на період карантину;

– доглядали за дітьми до досягнення 3-річного віку або за дітьми до досягнення
6 річного віку згідно висновку лікарсько-консультативної комісії, за тяжко хворими дітьми, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.

Як виняток, за наявності вказаних умов, на обмежений період надано право на призначення допомоги сім’ям: – у складі яких є особа з інвалідністю, яка згідно з висновком лікарсько-консультаційної комісії потребує постійного стороннього догляду або відсутність будь-яких джерел для існування пов’язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім’ї – допомога призначається не більше ніж на два шестимісячних періоди.

 1. Особи, які входять до складу малозабезпеченої сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за допомогою здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), інших товарів довгострокового вжитку або оплатили послуги на суму, яка перевищує 50 тис. гривень.
 2. У власності малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок) крім житла, розташованого на тимчасово окупованій території, лінії зіткнення та житла непридатного для проживання, що підтверджується актом обстеження технічного стану приміщення.
 3. У власності малозабезпеченої сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Важливо! У разі коли непрацююча працездатна особа працевлаштувалась або забезпечила себе роботою самостійно у період отримання допомоги на наступний період враховується лише 50% заробітної плати або доходу від підприємницької діяльності. Ця норма застосовується одноразово під час наступного звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Обставини за яких виплата допомоги припиняється.

Виплата призначеної допомоги припиняється, зокрема, якщо:

– подано неправдиві/недостовірні відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права та на визначення розміру допомоги; або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку.

В такому разі на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

 – якщо припинено реєстрацію особи як безробітної (крім працевлаштування самостійно);

– виявлено, що особа фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв’язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання державної соціальної допомоги.

Директор Департаменту соцзахисту населення Полтавської ОВА Людмила КОРНІЄНКО

Система Orphus Поделиться на fb