Ви тут:
Медицина Суспільство 

9 вересня – Міжнародний день алкогольного синдрому плоду

Щорічно в дев’ятий день дев’ятого місяця, починаючи з 1999 року, проводять Міжнародний день запобігання алкогольному синдрому плоду або фетальному алкогольному синдрому (ФАС). Характеризується ФАС невиліковними фізичними і психічними вадами, які залишаються у дитини на все її життя.

З історії алкоголю

Першу пляшку горілки виготовив араб Рагез у 860 році. Перегонка вина для одержання спирту різко збільшила пияцтво. Не виключено, що саме це послужило приводом для заборони вжитку спиртних напоїв основоположником ісламу Мухамедом. Ця заборона ввійшла згодом і в збір мусульманських законів – Коран (7 сторіччя). З тих пір впродовж 12 сторіч у мусульманських країнах алкоголь не вживали, а відступники цього закону (п’яниці) жорстоко каралися.

В середні віки алкоголь швидко ввійшов у побут. Навіть у країнах Азії, де споживання вина заборонялося релігією (Кораном), культ вина все ж процвітав і оспівувався у віршах та витворах мистецтва. Картини пияцтва присутні на полотнах старих голландських, італійських, іспанських та німецьких художників. Шкідливий вплив вживання алкоголю впродовж вагітності на плід відомий впродовж століть і згадується ще в біблейські часи: «Зрозумівши, що ти завагітніла і носиш сина, не пий вина і сильних напоїв». У Стародавньому Карфагені і Спарті закони забороняли вживання алкоголю нареченими, щоб не допустити зачаття в стані сп’яніння та інтоксикації. Ближче до сучасності, у 20-х роках 18-го століття, в період «епідемії джину» в Британії, Британська Королівська Рада Лікарів доповідала Парламенту, що причиною народження «слабких, кволих і немічних дітей» є саме алкоголь. Аж через 100 років Палата Громад відреагувала й випустила документ «Вплив пияцтва на націю», що містив дані про наслідки вживання алкоголю вагітними для плоду і стверджував: «Такі діти схильні народжуватися гіпотрофічними та недосконалими».

Спиртне і вагітність

Тільки в 1967 році французький лікар Лем’є та його команда вперше описали дітей, народжених жінками, які вживали алкоголь впродовж вагітності. Були відзначені аномалії росту та розвитку: вроджені каліцтва, такі як вади серця, незарощення піднебіння та інші, що поєднувалися з психічними відхиленнями. Дані дослідження у Франції та спостереження доктора Джонса і його колег у США привели в підсумку до розпізнавання чіткого симптомокомплексу, що асоціюється з алкоголізмом вагітних. Його назвали алкогольним синдромом плоду (АСП). Термін алкогольні розлади плоду (АРП) включає відхилення у розвитку новонародженого, що виявляються відразу після народження (аномалії лицьового черепа, кістково-м’язової системи, сечостатевої та нервової систем, вади серця), та алкогольні ефекти плоду (АЕП) – наслідки, які проявляються на більш пізніх етапах життя дитини затримкою психомоторного розвитку та розумовою неповноцінністю.

Вживання спиртних напоїв небезпечне впродовж усієї вагітності, тому що основний метаболіт алкоголю – ацетальдегід легко проникає через плацентарний бар’єр та спричиняє тератогенну дію, оскільки ензими, необхідні для їх біотрансформації, у ембріона відсутні. Коли мати п’є, п’є і дитина. Дитина піддається дії алкоголю в більшому ступені та більш тривалий час, оскільки амніотична рідина є своєрідним резервуаром. Алкоголь викликає багато змін у клітинному метаболізмі. Це призводить до затримки ембріонального розвитку, недостатнього живлення, гіпотермії, дегідратації, дисфункції плаценти, зниження
гормонального синтезу.

Діти, уражені алкоголем внутрішньоутробно, часто народжуються передчасно зі зменшеними відповідно до їх гестаційного віку окружністю голови та масою тіла. У грудному віці відставання у фізичному розвитку утримується, з’являються неврологічні розлади, а саме: підвищена збудливість, помірна розумова відсталість з підвищеною руховою активністю, затруднена концентрація уваги та затримка мовного розвитку.

Клінічна картина фетального алкогольного синдрому може включати уроджені вади розвитку різних систем, але найчастіше зустрічаються такі грубі вади розвитку, як мікрофтальмія, розщелина піднебіння, дефекти серцевих перегородок, аномалії нирок, зрощення шийних хребців, гемангіоми та аномалії вуха (глухота). У дітей із синдромом алкогольної залежності специфічний фенотип: маленька голова, вузький лоб, вузькі очні щілини, короткий ніс, недорозвиток середньої частини обличчя, тонка верхня губа.

Мозок, решта ЦНС, інші системи розвиваються впродовж всієї вагітності і, отже, можуть бути пошкоджені на будь-якому терміні. Однак, перший триместр, коли закладаються і формуються всі органи і системи, – найбільш уразливий період, впродовж якого можуть розвинутися відхилення від норми. Алкоголь спричиняє затримку розвитку мозку внаслідок обмеження росту клітин, гетеротопію нейроглії, аномалії мозолистого тіла, часто гіпоплазію мозочка. У другому триместрі існує високий ризик викиднів. У третьому триместрі зазвичай спостерігається швидкий ріст плоду, тому під впливом алкоголю може виникнути
затримка розвитку плоду.

Грудне вигодування не сумісне з вживанням матір’ю алкоголя. Дитина під впливом алкоголю стає неспокійною, погано спить, можуть спостерігатися судоми. Алкоголь, як і інші тератогенні агенти, не має безпечного порогу застосування. Лікарі не можуть вказати гарантовану безпечну дозу споживання алкоголю впродовж вагітності.

Оскільки очевидно, що немає безпечної дози алкоголю для вагітної жінки, то найнадійніший і єдиний спосіб уберегти себе і своє майбутнє немовля від неприємностей – категорична відмова від спиртного впродовж вагітності. Якщо Ви вагітні або бажаєте завагітніти, не вживайте алкоголь взагалі.

Лариса Сидоренко, завідувачка жіночою консультацією №1 КП «4-та міська клінічна лікарня ПМР» (за матеріалами кафедри педіатрії Буковинського медичного університету та даними UNICEF)

Система Orphus Поделиться на fb