Ви тут:
Суспільство 

8 вересня традиційно пригощали млинцями та стравами з вівса: народні прикмети

У церкві 8 вересня вшановується пам’ять святої мучениці Наталії, а також її чоловіка Андріана. Обидва мученика жили приблизно на початку IV століття недалеко від узбережжя Мармурового моря. Сама Наталя народилася і виросла в християнській родині, але заміж вийшла за язичника Андріана.

Разом подружжя прожило трохи більше одного року, після чого почалися гоніння на послідовників християнської віри. Тоді прибув імператор Максиміліан, і в цей час були спіймані 23 християнина, яких піддали жорстоким тортурам. Андріан, бувши ще тоді язичником, був вражений, з якою стійкістю люди приймали муки. В результаті, він і сам повірив в Христа. Тоді язичники схопили його і відправили до в’язниці. Наталія відразу ж поспішила відвідати чоловіка у в’язниці. Там же незабаром Андріана піддали різним мукам, і весь цей час поруч з ним знаходилася Наталія, яка також заслужила мученицький вінець.

8 вересня День ангела відзначають: Дмитро, Георгій, Наталя, Петро, Віктор, Адріан, Роман.

За давніми звичаями цей день пов’язували з роботами на вівсяному полі. В одних місцях тільки починали косити овес, в інших прибирання вівса вже підходила до кінця. Із зерен нового врожаю варили кисіль і пекли млинці. З цього приводу існувала приказка: “Адріан толокно місив, а Наталія млинці пекла”. Значення вівса в житті наших предків переоцінити важко. З вівсяного борошна випікали млинці й оладки, готували смачний вівсяний кисіль. З борошна дрібного помелу (толокна) варили каші (перш за все для дітей і хворих людей). Його додавали в рідкі юшки, використовували як начинку для пирога. З цілого зерна варили каші, гарнір, робили солод для хмільних і лікувальних напоїв.

А ще цей день має декілька засторог. Членам сім’ї заборонялося лаятися, сваритися та лихословити – інакше можна було образити святих мучеників Наталію і Адріана та втратити їх заступництво. Також побутувала ще одна заборона – в жодному разі не ходити босоніж по землі, бо якщо навіть злегка поранити ногу, довго доведеться її лікувати, а ще в цей день підвищувався ризик наскочити на змію біля води. Жінкам не можна працювати, в тому числі займатися рукоділлям. Також не давайте нікому робочі інструменти – віддасте здоров’я і щастя.

Погодні прикмети цього дня віщують: грім гримить – до теплої осені. Якщо на небі хмари рідкі, то буде холодно і ясно. Якщо листя з берези та дуба не опало, то зима буде суворою. Якщо ранок холодний, то зима буде морозною і ранньою. Багато горобини – скоро настануть холоди. Якщо багато опеньків в лісі, то “бабиного літа” не чекай.

Фото: ілюстративне

Система Orphus Поделиться на fb