Ви тут:
Медицина Прес-релізи Суспільство 

21 вересня – Міжнародний день поширення інформації про хворобу Альцгеймера

У середу, 21 вересня, відзначають Міжнародний день поширення інформації про хворобу Альцгеймера.

Хвороба Альцгеймера — це незворотний, прогресуючий розлад головного мозку, який повільно руйнує пам’ять і навички мислення, і, врешті-решт, здатність виконувати найпростіші завдання. У більшості людей із хворобою Альцгеймера симптоми вперше з’являються у віці близько 65 років, але приблизно 1 з кожних 20-ти випадків хвороби вражає людей віком від 40 до 65 років.

Наразі день лікування хвороби Альцгеймера не існує, але лікування її симптомів доступне, і дослідження тривають. Хоча нинішні методи лікування Альцгеймера не можуть зупинити розвиток хвороби, вони можуть тимчасово уповільнити розвиток симптомів деменції й покращити якість життя хворих та тих, хто за ними доглядає.

10 ранніх ознак та симптомів Альцгеймера 

1. Проблеми з пам’яттю, що перешкоджають повсякденному життю

Однією з найпоширеніших ознак хвороби Альцгеймера, особливо на ранній стадії, є забування недавно вивченої інформації. Також можливе забування важливих дат або подій, повторне задавання одних і тих самих питань, все частіше виникає потреба покладатися на нагадування (наприклад, електронні пристрої, записники) або членів сім’ї. Що є типовою віковою зміною? Іноді забувати імена або зустрічі, але
згадуючи про них пізніше.

2. Проблеми при плануванні або вирішенні проблем

Деякі люди, які живуть із деменцією, можуть зазнати змін у здатності розробляти та виконувати план або працювати з цифрами. У них можуть виникнути проблеми із дотриманням знайомого рецепту або відстеженням щомісячних рахунків. При цьому буде важче зосередитись, та витрачатиметься набагато більше часу, ніж раніше.

Що є типовою віковою зміною? Випадкові помилки при управлінні фінансами або комунальними платежами.

3. Труднощі з виконанням знайомих завдань

Людям із хворобою Альцгеймера часто важко виконувати щоденні завдання. Іноді у них можуть виникнути проблеми з поїздкою до знайомого місця, впорядкуванням списку продуктів або згадуванням правил улюбленої гри.

Що є типовою віковою зміною? Часом потрібна допомога при налаштуванні мікрохвильовки або, для прикладу, телевізора.

4. Плутанина з часом або місцем

Люди, які живуть із хворобою Альцгеймера, можуть втратити рахунок датам, порам року та плину часу. Вони можуть мати проблеми з розумінням чогось, якщо це відбувається не зараз. Іноді вони можуть забути, де вони перебувають або як вони туди потрапили.

Що є типовою віковою зміною? Заплутатися щодо дня тижня, але згодом самостійно з цим розібратись.

5. Проблеми з розумінням зорових образів та просторових взаємозв’язків Для деяких людей проблеми із зором є ознакою хвороби Альцгеймера. Це може спричинити труднощі з рівновагою або проблеми з читанням. Вони також можуть мати проблеми з оцінкою відстані та визначенням кольору або контрасту, що спричиняє проблеми з керуванням.

Що є типовою віковою зміною? Погіршення зору, пов’язане з катарактою.

6. Нові проблеми зі словами при розмові чи письмі

Люди, які живуть з хворобою Альцгеймера, можуть мати проблеми з підтриманням розмови або участю в ній. Вони можуть зупинитися в середині розмови, не знаючи, як продовжити, або можуть повторюватись. Можливі проблеми зі словниковим запасом або назвами знайомих предметів.

Що є типовою віковою зміною? Іноді виникають проблеми з пошуком потрібного слова.

7. Неправильне розміщення речей і втрата здатності згадувати можливе місце їх знаходження

Людина, яка живе з хворобою Альцгеймера, може залишати речі в незвичних місцях, губити і не загадати свій “маршрут”, щоб знову їх знайти. Хворий може звинувачувати інших у крадіжці, особливо в міру прогресування захворювання.

Що є типовою віковою зміною? Час від часу губити речі та відстежувати свій “маршрут”, щоб їх знайти.

8. Погіршена здатність судження

Особи можуть зазнати змін у судженнях або прийнятті рішень. Наприклад, вони можуть погано міркувати, маючи справу з грошима, або приділяти менше уваги свому вигляду та догляду за собою.

Що є типовою віковою зміною? Час від часу прийняте неправильне рішення, для прикладу людина забулась замінити масло в машині.

9. Відмова від роботи чи соціальної активності

Людина, що живе з хворобою Альцгеймера, може зазнати змін у здатності вести розмову або стежити за нею. Як результат, він або вона можуть відмовитись від захоплень, соціальної активності чи інших занять.

Що є типовою віковою зміною? Іноді можлива втрата цікавості до сімейних чи соціальних зобов’язань.

10. Зміни настрою та особистості

Особи, які живуть із хворобою Альцгеймера, можуть відчувати зміни настрою та особистості. Вони можуть стати розгубленими, підозрілими, депресивними, боязкими або тривожними. Хворий може легко засмутись

Розробка дуже конкретних способів робити щось і легко дратуватись, коли рутина порушується.

Встановлення діагнозу

Оскільки симптоми хвороби Альцгеймера прогресують повільно, може бути важко визначити, що проблема є. Багато людей вважають, що проблеми з пам’яттю – це просто частина старіння. Крім того, саме захворювання може (але не завжди) заважати людям розпізнавати зміни в своїй пам’яті. Але хвороба Альцгеймера не є “нормальною” частиною процесу старіння. Точний і своєчасний діагноз хвороби Альцгеймера може дати шанс підготуватися і скласти план на майбутнє, а також отримати лікування або підтримку, що можуть допомогти.

Якщо вас турбує стан вашої пам’яті або ви думаєте, що у вас деменція, радимо відвідати свого сімейного лікаря. При можливості, хтось, хто вас добре знає, повинен бути з вами, оскільки ця людина може допомогти описати будь-які помічені в вас зміни.

Не існує єдиного тесту, який можна використовувати для діагностики хвороби Альцгеймера. Важливо пам’ятати, що проблеми з пам’яттю не обов’язково означають наявність у вас хвороби Альцгеймера.

Чи можна запобігти хворобі Альцгеймера?

Оскільки точна причина хвороби Альцгеймера невідома, не існує перевіреного способу запобігти цьому захворюванню.

Але є речі, які ви можете зробити, щоб зменшити ризик або затримати початок деменції, наприклад:

 відмова від куріння та алкоголю

 здорове, збалансоване харчування та підтримка здорової ваги

 підтримка фізичної та розумової активності

Ці заходи мають і інші переваги для здоров’я, такі як зниження ризику серцево-судинних захворювань та покращення загального психічного здоров’я.

Павло Дробніч, лікар психіатр КНП «Чутівська ЦЛ»

Система Orphus Поделиться на fb