Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавський педагогічний університет має в цьому році для вступників 500 бюджетних місць, – ректорка Марина Гриньова

Актуальний діалог стосовно вибору професії, значення педагогів у суспільному розвитку, подальшому становленні української державності, допомоги переселенцям та думок про перемогу відбувся з ректоркою Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, доктором педагогічних наук, професором Мариною Гриньовою.

Марино Вікторівно, педагоги чи не найбільше впливають на формування суспільства, адже навчають наступні покоління. Україна цього року відзначатиме 31-шу річницю незалежності держави, якою ви бачите роль сучасного українського педагога?

Найголовніший стрижень в суспільстві – це педагог. Як педагог навчить жити кожну особистість, так і буде суспільство жити. Від вчителя залежить доля всього суспільства – наскільки педагог глибокий, може донести свої знання, вплинути на гармонійне формування дитини, і чи стане він позитивним прикладом для життя.

У нашому університеті ми зараз намагаємося створити інтелектуальне, наукове, навчальне, освітнє, просвітницьке середовище, яке б формувало професійних вчителів нового покоління. Університет має традиційно сформоване комфортне навчальне, освітнє й наукове середовище, але весь час ми працюємо, ідучи вперед з розвитком суспільства. Відстежуючи суспільні процеси, відповідно до запитів, ми корегуємо підготовку вчителя. Університет є європейським лідером освіти в нашому регіоні. Весь колектив постійно самовдосконалюється, не зупиняючись на досягнутому і доводячи розпочаті справи до завершення на високому рівні. До прикладу, в поточному зимовому періоді Національним центром якості освіти України у нас було акредитовано 20 освітніх програм. Це надзвичайне досягнення, отримати акредитацію такої кількості програм за настільки малий термін. Це говорить про фундаментальність, міцність, високу якість програм, які ми пропонуємо здобувачам освіти. У нас в університеті є різні освітні рівні – бакалаврат, магістратура, рівень доктора філософії, і навчання на докторський ступінь, діють спеціалізовані вчені ради по захисту дисертацій, функціонують одноразові спеціалізовані вчені ради. ПНПУ постійно розвивається. Цього року до нашої аспірантури вступило 65 здобувачів – це найбільший набір за всі роки. Кожна наукова школа, представлена в університеті, дієво розвивається. Вважаю, головне, працювати над собою і ніколи не здаватися, які б не були обставини, потрібно перемагати.

Цього року вступна кампанія, як ніколи складна, наскільки успішно триває набір студентів на педагогічні спеціальності? І взагалі, чого прагне сучасна молодь, обираючи професію?

Складна вступна кампанія триває цього року, з цим не посперечаєшся. Цікавим нововведенням став мотиваційний лист від кожного абітурієнта з обґрунтуванням, чому він обирає спеціальність. Це показує наскільки вступник усвідомлює сенс обраного фаху. МОН цього року надало нашому університету 500 місць держзамовлення, це великий шанс для вступників. Я бачу попит на освітні, педагогічні спеціальності, в нашому університеті є й не педагогічні спеціальності, попит є майже на всі освітні програми. Найбільше на психологію, інклюзивну освіту, іноземні мови (нещодавно додались германські мови з перекладом), СТЕМ-освіту, біологічні науки, здоров’я людини і фізичну реабілітацію, фізичну культуру і захист Вітчизни, менеджмент. Можна обрати зі 102-х освітніх програм, які пропонує університет. Важливо обрати те, що відповідає талантам, здібностям, спрямовує до успіху на ринку праці. Залучаємо стейкхолдерів, які спрямовують практичну діяльність (студенти проходять практику за місцем роботи стейкхолдерів), прогнозують попит, відповідно до цього ми формуємо свою діяльність. 

 

З початком ескалації війни ПНПУ прихистив велику кількість вимушених переселенців, яка перспектива їх перебування в гуртожитках далі? Адже багатьом повертатися нікуди, а виш має продовжити навчальний процес? Що вдається зробити для цих людей?

До ПНПУ приєднався Донецький обласний спеціалізований фаховий коледж спортивного профілю ім. С. Бубки, який тимчасово розгорнув свою діяльність на базі факультету фізичного виховання. Це 200 осіб, які мешкають у наших гуртожитках – викладацький колектив з родинами.  Вже відбувся цьогорічний набір до коледжу, вступниками є навіть олімпійські чемпіони.

Загалом за весь час у нас мешкало до 700 осіб ВПО – волонтеримо, забезпечуючи проживання, харчування, намагаємось забезпечити речами. Нині близько 200 осіб ще залишилось у нас жити. Намагаємось займатися з дітьми, бо майже кожна родина приїхала з малечею. Дорослих залучаємо до різних заходів і робіт, яких потребує університет. Багато з вимушених переселенців працевлаштувався, чому сприяла обласна й міська влада, адже мешкають у нас в основному освітяни. Звісно, будемо й надалі допомагати тим, кого прихистили. Будемо суміщати проживання студентів і ВПО. Багато з переселенців, молоді й дорослих, цього року стали студентами ПНПУ.

Чи пішли викладачі, можливо студенти університету добровольцями в ЗСУ, ТРО? Чи університет якось їм допомагає, контактує? Світла пам’ять трагічно загиблому в зоні бойових дій під Сумами у лютому професору й чудовому митцю Олександру Кириловичу Тарасенку… Хтось ще з колективу захищає незалежність зі зброєю?

У нас є викладачі, які служать в ЗСУ, ТРО, які числяться у нас в штаті. Ми допомагаємо колегам всім необхідним, речами. Намагаємось допомогти усім, чим можемо. Вони завжди у нас на контролі, є спеціальний відділ, який дізнається про їх потреби.

Якою Вам бачиться Україна після перемоги? Що саме для Вас є необхідними складовими миру і європейського розвитку нашої держави і суспільства?

Вірю й прагну, аби Україна перемогла в цій несправедливій війні! Усвідомлюю необхідність і дбаю, аби забезпечити для перемоги міцний тил науковий, освітній, просвітницький і культурний. Всі разом задля цього ми працюємо усім колективом ПНПУ. Важливо, аби педагогічна освіта займала особливе місце в суспільстві. Профільні педагогічні університети потребують особливої президентської, міністерської підтримки, автономії, самостійності, незалежності. Закликаю підтримувати Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка на всіх рівнях – державному, обласному, місцевому. Адже наші випускники по факту будуть надзвичайно значимі в розвитку суспільства і держави!

Спілкувалася Марія Бойко


					
Система Orphus Поделиться на fb