Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Всесвітній день фотографа: до полтавської когорти фотомайстів увійшли харків’яни і шотландець

12 липня відзначають Всесвітній день фотографа, таку подію започаткував папа Римський. Дата святкування обрана на честь християнського Дня святої Вероніки (її вважають покровителькою фотографії) та дати народження Джорджа Істмана (засновник відомої компанії Kodak, народився саме цього дня у 1854 році).

Всеукраїнська творча Національна спілка фотохудожників України (НСФХУ) була проголошена на Установчої конференції 9-10 грудня 1989 року в Києві, нині її очолює наш земляк, заслужений працівник культури України Едуард Странадко.

Полтавська ж організація НСФХУ, як розповів її очільник фотомитець Сергій Назаркін, діє з 1991 року. Понад 20 років її очолював Віктор Анатолійович Матосов, який, на жаль вже піхов у засвіт. Згадують, що цей майстер допоміг величезній кількості молоді в творчому зростанні, розквіту творчості колег, адже за час його правління реалізовувалась величезна кількість Міжнародних і великих спільних проектів. Нині організація об’єднує близько 20 членів і цілу плеяду молодих талановитих авторів. Про кожного колегу по мистецтву у Сергія Назаркіна знайшлось щире й щедре слово поваги і вдячності. До когорти наших фотомайстрів входять, окрім наших земляків з усієї області, ще й 4 харків’янина і навіть шотландець, що живе на дві країни Стівен Дженсон. У Канаді нині мешкає Ірина Скарга, а до Польщі переїхав Олександр Шумейко. Фотомитці загалом традиційно багато подорожують, професія кличе в мандри.

Постійно відбуваються персональні й спільні фотовиставки, і видаються фото-каталоги. Серед крайніх великих проєктів можна назвати такі, як «Мелодія українського пейзажу», «Портрет, як дзеркало душі», «Мистецтво однієї миті», «З любов’ю до України». До останнього проєкту приєднався фотограф та кінооператор Юрій Гармаш, який свого часу співпрацював з легендарним Сергієм Параджановим.

Тісна співпраця поєднує спілчан з Полтавським краєзнавчим музеєм, де за словами Сергія Назаркіна їм надзвичайно допомагають Марина Кондратенко і директор закладу Олександр Супруненко. Вдячні фотомитці й колегам з Полтавської організації НСХУ на чолі з заслуженим діячем мистецтв України Юрієм Самойленком та Художньому салону, де періодично проходять фотовиставки. Для авторів надзвичайно важливо ділитись власною творчістю, тим більше динамічне фотографічне мистецтво потребує можливості, аби донести ці фото літописні миттєвості до людей. Надають допомогу в цьому літературно-меморіальний музей Володимира Короленка (директор – Ольга Теницька) і літературно-меморіальний музей Івана Котляревського (директор – Руслан Яременко), де є прекрасні виставкові площі й завжди надзвичайно гостинна атмосфера. А полтавці й гості міста відзначають масштабні проєкти, що допомагає втілювати фотомитцям Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка (директор – заслужений працівник культури України Ольга Курчакова), адже не лише приємно, а ще й престижно виставляти роботи в одній із кращих виставкових зал сучасного мистецтва.

До спільноти, що об’єднує полтавських фотомитців належать надзвичайно талановиті Артур Ароян, Микола Базолій, Олена Біляк (власниця арт-простору «100 доріг», де теж часто відкриваються виставки) Арсеній Глінський з Харкова, видавець Сергій Говоров, Андрій Дзюба (його благодійна виставка на користь ЗСУ «Нам щасливими бути» нещодавно була презентована в художньому музеї), Володимир Дяченко, Юрій Зілінський з Лубен, Микола Кигим (якого колеги згадують з великою повагою і глибоким сумом), Роман Кучер з Кременчука, Ілля та Сергій Назаркіни. Юрко Пошивайло з Опішного, Юрій Ширай, Наталія Скарлатті, Олег Журавльов, Євген Журавльов, Євген Корнієнко з Зінькова, молода авторка Аліна Любаєва, що навчається в Словенії в інституті мистецтв і вже провела там персональну виставку. Ця неймовірна плеяда прекрасних людей бачить наш світ особливим поглядом, вирізняючи серед буднів таку надзвичайно трепетну красу, яку ми бачимо потім на досконалих світлинах.

Потрібно ще додати, що Ілля Назаркін став фіналістом престижного конкурсу «World Press Photo», а Артур Ароян, Сергій Назаркін, Роман Кучер і Олена Біляк були учасниками 5-ї звітної виставки-конкурсу Національної спілки фотохудожників України.

«Хочу побажати колегам здоров’я, а рідній Україні Перемоги! Щоб фотомитці могли творити під мирним небом! А ще – творчого неспокою й постійного самовдосконалення, нових ідей, цікавих робіт і добрих зустрічей!» – підсумував розмову голова Полтавської організації Національної спілки фотохудожників України Сергій Назаркін.

Марія Бойко

Система Orphus Поделиться на fb