Ви тут:
Суспільство 

Дев’ять технік, які допоможуть батькам відновити емоційну рівновагу під час війни

Війна — це постійне перебування в режимі виживання. У зв’язку з постійною тривогою та емоційною напругою наша психіка зараз потребує особливої підтримки.

МОЗ разом з психологинею та експерткою проєкту “Важливо як ніколи” Наталею Пашко розповіли про ефективні техніки відновлення емоційної рівноваги, та на які реакції організму варто
звернути увагу.

Якщо ви знаходитесь у відносній безпеці, важливо відстежувати такі симптоми:

– посилене серцебиття навіть в стані спокою;

– проблеми зі сном;

– відсутність апетиту;

– раптове тремтіння;

– панічні атаки, відчуття браку повітря;

– нав’язливі спогади; неприйняття змін, які принесла війна;

– відчуття запахів та/або звуків, які нагадують про травматичну подію;

– відмова наповнитись ресурсом: вийти на прогулянку, зробити собі щось приємне.

Вони сигналізують, що ваша психіка потребує допомоги. Не соромтесь звертатись до професіоналів/ок – лікарів/ок-психотерапевтів/ок або групи підтримки для батьків. А деякі техніки, щоб опанувати свої емоції, ви можете практикувати вже зараз:

 Озирніться і назвіть три речі. Наприклад: “Я бачу дерево, червону квітку та корабель”. Так ми заземлюємось і повертаємо психіку в стан “тут і зараз”.

 Стежте за тим, як ви дихаєте. Дихання повертає нас у тіло. Покладіть вашу долоню на живіт, вдихайте носом та видихайте ротом, можна через звучання “ааа” або “ооо”.

 Стисніть кулаки. Відчуйте легке поколювання нігтів на долонях (обережно, якщо у вас довгі нігті). Це також повертає нас до тілесних реакцій.

 Станьте прямо. Пальцями ніг виконуйте рухи, наче загрібаєте землю.

 Якщо ви відчули запах, який повертає до неприємних спогадів — понюхайте щось контрастне.

 Практикуйте з дітьми техніку безпечного місця. Це може бути сфантазоване місце. Попросіть дитину намалювати або сконструювати його з чого завгодно.

 Тілесні техніки — наприклад, обійми. Також можна встати на підлогу, трохи зігнути ноги, нахилити голову та потрясти, ніби хочете витряхнути з себе свою тривогу.

 Техніка ковдринка. Обійміть себе руками дуже міцно. Така техніка точно сподобається дітям! Важливо обіймати плече та низ живота. Так ми ніби кажемо своєму тілу, що поруч є захист. Це може допомогти, якщо ви в укритті й чуєте звуки вибухів.

 Не забувайте про доступні приємності. Приділіть собі час на те, щоб посмакувати ранкову каву або просто побудьте кілька хвилин в тиші. Знайдіть точку заземлення особисто для вас.

Анастасія Вишневська