Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У ПУЕТ відбувся круглий стіл по облаштуванню місць проживання для переселенців

23 червня у Полтавському університету економіки і торгівлі провели круглий стіл «Облаштування місць проживання внутрішньо переміщених осіб». Проєкт здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та CARE Deutschland в рамках Грантової гуманітарної програми «Гуманітарна солідарність». ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» у партнерстві з університетом та волонтерською ініціативною «Самоорганізація ПУЕТ» здобули грант на підтримку ВПО.

У чотирьох гуртожитках університету зараз проживає 407 осіб з числа внутрішньо переміщених, які, окрім житла отримують безкоштовне гаряче харчування.

Ініціативна група вимушених переселенців зібралась разом з керівництвом ГО та вишу, аби детальніше обговорити нагальні потреби й визначитись, чим саме ПУЕТ міг би ще допомогти. Насамперед, один з активістів поцікавився, чи є університет державним, на що отримав відповідь, що ПУЕТ є закладом освіти, що належить до власності Укоопспілки і державою не фінансується.

«Навіть рішення, як такого не було, чи прийме ПУЕТ переселенців. Ми ще з 2014 року прийняли колег-викладачів з Криму, а дещо згодом і з Луганщини. До нас переїхали два інститути Луганського університету імені Тараса Шевченка з усіма викладачами і близько 300 студентів. А після 24 лютого ми почали приймати й поселяти біженців, яких вигнала з рідних домівок ескалація війни», – почав розмову за круглим столом ректор ПУЕТ Олексій Нестуля.

Організатори круглого столу – Світлана Нестуля, Інна Пахомова та проректор вишу, що безпосередньо займається потребами біженців, Наталія Соколенко, розповіли, що допомога надходить з усього світу, але ситуація непроста, донори гуманітарних вантажів і фінансових траншів виснажуються, тому варто вже нині думати, як зорганізуватись самим, аби раціонально використовувати наявні ресурси. Адже є серед ВПО й ті, чиї домівки знищено і їм просто нікуди повертатися. А попереду зима, відтак необхідно дбати про віднайдення коштів на забезпечення опалювального сезону.

Розповіли присутнім також про реалізацію поточного грантового проєкту, який передбачає закупівлю необхідного обладнання для облаштування побуту внутрішньо переміщених осіб, які тимчасово проживають у гуртожитках Полтавського університету економіки і торгівлі, а саме – посудомийної машини, електроплиток, прасок, морозильних камер та холодильників, пральних машин та мікрохвильових печей. Звичайно, що дане обладнання лише частково покриває потреби переселенців. Дещо вже придбано, а щодо іншого визначений постачальник обладнання.

Багато з переселенців приїхали до Полтави з маленькими дітками, є люди похилого віку, є з особливими потребами, для всіх в ПУЕТ знайшли прихисток, забезпечили побут, одяг і харчування. Адже люди виїздили з домівок, а часто й з підвалів із-під обстрілів, хто в чому був. Багато з присутніх розповіли, що їхали в невідомість, рятуючи себе і рідних. Зі слізьми дякували за те, як їх приймали й поселяли, та далі намагались забезпечити і продовжують облаштовувати достойне життя чималої спільноти в гуртожитках вишу. Викладачі, студенти й звичайні полтавці ділились з біженцями найнеобхіднішим, а дехто з вимушених переселенців, дещо оговтавшись, зголосився й тепер допомагає в їдальні, чи волонтерить іншим чином.

Головний результат діалогу – розуміння, що ресурсів для покращення умов спільноти ВПО слід шукати разом. Відтак, переселенці будуть активно долучатись до діяльності ініціативи «Самоорганізація ПУЕТ» в пошуку нових можливостей необхідної допомоги. Адже виш не має права спрямовувати на забезпечення проживання ВПО кошти, що студенти вносять за навчання.

«Декілька років тому у Манчестері вийшла друком книга про рух біженців в роки Першої Світової війни. Дописуючи разом з докторанткою у це видання статтю про цей рух і події на території сучасної України, не міг навіть уявити, що сам буду відчувати ті самі емоції і займатись тим, що й історичні персоналії понад сторіччя тому. Але кожен з нас вдячний ЗСУ й теробороні, що відносно безпечно можемо навчати студентів і дати тимчасовий притулок такій значній кількості людей!» – підсумував ректор ПУЕТ Олексій Нестуля.

Марія Бойко

Фото: ПУЕТ

Система Orphus Поделиться на fb