Ви тут:
Суспільство ТОП-новина Україна 

26 червня відзначають День кримськотатарського прапора

26 червня відзначають День кримськотатарського прапора. Це загальнонаціональне свято зі вшанування символу корінного народу України.


На честь Дня кримськотатарського прапору презентували пісню про Крим та його повернення в Україну. Серед співаків – офіцер Збройних Сил України, соліст Ансамблю пісні і танцю ЗСУ Ісмаїл Куртумеров, який заспівав слова про Крим на Майдані Незалежності, поряд зі стелою, підніжжя якої складають назви обласних центрів України, серед яких також і Сімферополь, повідомили на фейсбук-сторінці Генерального штабу ЗСУ. 

Прапор кримських татар був затверджений першим Курултаєм після падіння російської імперії у 1917 році, на ці збори приїздила зокрема й еліта Української Народної Республіки. Згодом, після десятиліть репресій, депортації та повернення на батьківщину, був поновлений і прийнятий як національний другим Курултаєм аж у 1991 році, 26 червня — саме ця дата з 2010 року стала Днем вшанування прапору.

Прапор кримських татар (крим. Qırım bayrağı) — етнічний прапор кримських татар. Являє собою полотнище блакитного кольору, із жовтим гербом (тамгою) у верхнім лівім куті. Блакитний колір — традиційний колір тюркських народів — використовувався ще на стягах Кримського ханства.

4-та сесія 5-го Курултаю затвердила національний прапор кримських татар: “Вважати національним прапором кримськотатарського народу полотнище блакитного кольору із зображенням в його верхньому кутку біля древка золотого тамги – родового герба кримських ханів. Співвідношення ширини прапора до його довжини 1:2”.

Із ханських часів бере свій початок і зображений на прапорі герб — тарак-тамга (крим. taraq tamğa, укр. герб-гребінь), що є родовим знаком Ґераїв, правлячої династії Кримського ханства. Вважається, що першим цей символ почав використовувати засновник Кримського ханства Хаджі I Ґерай.

Урочисті заходи зі вшанування кримськотатарського прапора проходять під гаслом “Два прапори – одна країна”.

Перед будівлею МЗС України підняли кримськотатарський прапор. Урочисте підняття блакитного стягу з Тамгою відбудося за участі першої заступниці міністра Еміне Джапарової, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, представниці Президента України в Криму Таміли Ташевої та керівника Кримського дому Ахтема Сейтаблаєва.

“Вірю, що прапор кримських татар разом з державним прапором України обов’язково замайорить і над Ялтою та Судаком, над Джанкоєм та Євпаторією. Над вільним українським Кримом. А українці і кримські татари, разом з усіма народами нашої держави продовжать спільний шлях до об’єднаної Європи, безпека і процвітання якої, можливі лише за участю незалежної, безпечної і процвітаючої України”, – зазначила Еміне Джапарова.

Фото: фейсбук-сторінка МЗС України

Система Orphus Поделиться на fb