Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Як система безоплатної правової допомоги Полтавщини працює в умовах воєнного стану

Мільйони українців через війну вимушені покинути свої домівки і переїхати у безпечніші регіони. Прихистком  для десятків тисяч вимушених переселенців стала Полтавщина.

З початку широкомасштабного російського вторгнення  Полтавська область стала потужним гуманітарним та логістичним хабом та надійним тилом для сусідніх областей. Полтавщина прийняла тисячі людей, які виїхали із територій бойових дій, отримала, сформувала й відправила сотні тон гуманітарної допомоги для регіонів, які опинилися в епіцентрі бойових дій.

Але Полтавщина працює не лише на військовому фронті, а й на правовому. Система безоплатної правової допомоги Полтавської області з першого дня повномасштабної війни росії проти України  продовжила  свою роботу та допомагає вирішувати правові питання громадян, повідомляють у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Через напад Росії на Україну та активні бойові дії на території нашої країни, з’являється все більше внутрішньо переміщених осіб, які окрім соціального захисту, відповідних виплат потребують ще й правової підтримки.

“З початком війни  в Україні у  людей виникає безліч правових питань, пов’язаних із війною: як оформити державні допомоги, отримати соціальні виплати, що робити при втраті документів, як отримати компенсацію за  знищене майно, як бути із трудовими гарантіями, у який спосіб встановити факт смерті рідної людини тощо. Надійними помічниками у цьому напрямі є фахівці системи безоплатної правової допомоги області, які окрім надання правових консультацій і представляють інтереси внутрішньопереміщених осіб у державних органах, судах”, – резюмує очільник Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області  Олександр Черчатий.  

Ключовим напрямом роботи правників області є надання безоплатної правової допомоги громадянам з числа внутрішньо переміщених осіб. Так, лише з 24 лютого і по даний час первинну правову допомогу у вигляді правових консультацій отримали  майже 4 000 осіб.

Вторинну правову допомогу, що полягає в захисті, здійсненні представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складенні документів процесуального характеру отримали 96 осіб.

Слід зазначити, що громадяни України, що звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб, мають право на представництво інтересів з питань, пов’язаних з отриманням довідки про взяття на облік ВПО.

Найбільш поширені питання з якими звертаються внутрішньопереміщені  особи є: реєстрація народження дитини, оформлення спадщини, стягнення аліментів на утримання дитини, соціального забезпечення, а саме  оформлення соціальної допомоги та допомоги по безробіттю;  підстави та порядок перетину кордону чоловіками під час дії воєнного стану, питання соціального забезпечення, питання у сфері спадкового та сімейного права, питання документального оформлення продовження трудових відносин та питання отримання соціальних грошових допомог.

Якщо раніше місцеві центри та бюро правової допомоги області працювали у звичному режимі  – в офісі, то наразі в звичайному режимі працює лише Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та його бюро  правової допомоги. Кременчуцький  місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та  його бюро працюють у дистанційному режимі. Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги  працює до обіду в звичному режимі  – у приміщенні офісів місцевого центру, після обіду у дистанційному режимі. Але будь-який звичайний чи дистанційний формат роботи не є завадою для отримання правової допомоги в області.

Фахівці системи БПД області завжди намагаються бути поруч там, де вони потрібні, тому консультування громадян з числа внутрішньопереміщених осіб здійснюється також і за місцем їх фактичного проживання або перебування.

Задля  належного  інформування громадян про їхні права та державні гарантії фахівці місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги  та бюро правової допомоги  надають юридичну допомогу в мережі консультаційних пунктів при установах соціального захисту населення, територіальних центрах соціального обслуговування, місцях перебування та проживання внутрішньопереміщених осіб.

Першочергові зусилля у роботі з внутрішньопереміщеними особами фахівці приділяють  проведенню інформаційно- розяснювальної роботи  під час проведення правопросвітницьких заходів, адже громадяни  повинні знати куди їм звертатися  для того, щоб навіть в умовах воєнного стану їх права були дотримані.

Правопросвітницькою роботою охоплені особи, які перебувають на обліку у центрах зайнятості, підоблікові органів пробації,  відвідувачі органів соціального захисту населення, ЦНАПів області,  учні, студенти, викладачі.

Що стосується тем правопросвітницьких заходів, фахівці місцевих центрів та бюро правової допомоги області окрім інформування про можливості системи безоплатної правової допомоги, знайомлять слухачів з основними законодавчими новаціями, розповідають про правовий режим воєнного стану, розповідають про алгоритм отримання компенсацій за зруйноване житло, особливості захисту трудових прав громадян в умовах воєнного стану, проведення мобілізації; оформлення спадщини в умовах воєнного стану, інформують про відповідальність за мародерство в Україні та за несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, тощо.

Найменших учасників правопросвітницьких заходів  знайомлять з  тим як слід спілкуватися в онлайн просторі, які нові загрози виникли у зв’язку з воєнним станом в Україні. 

Продовжуючи інформаційно-роз’яснювальну роботу у регіоні,  фахівці системи БПД області, розміщують інформаційні матеріали про можливість отримати правову допомогу, актуальні питання чинного законодавства, новації законодавства у засобах масової інформації у волонтерських групах, інформаційних ресурсах партнерів.

Інформаційні матеріали розміщуються також на стендах у територіальних громадах, органах  соціального захисту, пунктах тимчасового проживання  чи перебування переселенців, пунктах видачі гуманітарної допомоги.

Проте, одним із найважливіших  особливостей роботи системи безоплатної правової допомоги області в умовах воєнного стану  є людино-орієнтовнаний сервіс, адже кожного дня до нас приходять звичайні пересічні громадяни, яких наші фахівці не лише проконсультують, складуть документи, представлять інтереси в суді, а й просто вислухають та допоможуть.  Адже саме  зараз громадяни, які прибувають до області з найгарячіших точок нашої держави, потребують перш за все людського відношення, простого доброго слова, підтримки, співчуття, а  наші офіси перебувають найближче до людини і її нагальних правових проблем та питань. 

Саме у цьому найбільша цінність системи безоплатної правової допомоги  – у близькості до конкретної людини, у допомозі в потрібний час!

Довідково. Введення воєнного стану не призводить до обмежень прав суб’єктів на безоплатну правову допомогу, гарантованих Законом України «Про безоплатну правову допомогу». Безоплатна правова допомога надається у порядку та за наявності підстав, визначених законом.

Насамперед отримати безоплатну правову допомогу можна за єдиним телефонним номером 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні у межах України). Крім того, отримати правову допомогу можна дистанційно:

-скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR , або завантажити мобільний застосунок «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE;

-у месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html  та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html

-у кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/

-правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid

Система Orphus Поделиться на fb