Ви тут:
Суспільство 

Вербна неділя: традиції та заборони великого церковного свята

Вербна неділя для християн – одне з 12 великих свят в році. Дата Вербної неділі прив’язана до Великодня, а тому щороку змінюється. Цьогоріч припадає на 17 квітня. А вже через тиждень православні святкуватимуть  Великдень.

Головна традиція цього дня – це відвідування церкви, де святять гілочки верби. Старі (торішні) гілки верби викидати не можна, їх спалюють, а нові ставлять біля ікон і розкладають по будинку, пише rbc.ua.

Дерево верба вибрано невипадково – гілочки символізують пальмові, якими іудеї вітали Ісуса, коли він входив до Єрусалиму. Враховуючи те, що на території України пальми природним чином не ростуть, їх замінили на вербу, як символ нового життя і пробудження після довгого сну.

Гілочки верби, за традицією збирали напередодні свята, в Лазареву суботу. На світанку відправлялися в ліс і брали гілки з молодих дерев без пошкоджень. Брати “котики” з дерев з дуплом або з зростаючих біля кладовища – не можна.

Вважається, що верба зможе захистити від хвороб і зробити здоров’я міцним. Після богослужіння, коли вертаються додому, то намагаються одразу посадити одну або кілька гілочок в землю біля хати, “щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток”. Решту обов’язково несли до хати і ставили перед образами. Якщо ж заставали когось з членів сім’ї, хто проспав службу і не прийшов до церкви, то били гілочками верби і промовляли: “Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень, недалечке червоне яєчко!”.

А дівчата і хлопці жартома билися освяченою вербою перед церквою та дорогою додому і голосно вигукували: “Будь великий, як верба, а здоровий, як вода, а багатий, як земля!”.

Освячена верба вважається священною, а тому топтати гілочки заборонялося. Тому навіть дуже дрібне гілля, яке залишалося, намагалися спалити у вогні.

Що не можна робити у Вербну неділю

Цього дня, як і в дні всіх великих церковних свят, заборонено важко працювати, а також прибирати та шити, пише apostrophe.

Також важливо провести Вербну неділю у мирі – під забороною сварки та конфлікти.

Це свято не прийнято проводити на самоті, проте галасливі посиденьки та вечірки також потрібно відкласти на потім.

Читайте також: На Вербну неділю у більшості областей буде холодно, можливі дощі та мокрий сніг, – синоптик

Крім того, у цей світлий день церква рекомендує утримуватись від негативних думок та наповнювати душу миром. У дні війни – це добрий момент для молитви за Україну.

Фото: pexels

Система Orphus Поделиться на fb