Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Громадам Полтавщини презентували всеукраїнську ініціативу “Сади перемоги”

“Сади Перемоги” – всеукраїнська ініціатива, яка спрямована на ефективне використання всіх доступних земельних ділянок для вирощування продуктів харчування, щоб не допустити продовольчої кризи в Україні.

8 квітня у форматі відеоконференції проєкт “Супровід урядових реформ в України” (SURGe)  презентував ініціативу територіальним громадам Полтавської та Одеської областей.

За словами директора з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолія Ткачука, внаслідок військової агресії рф проти України окупанти знищують цивільну інфраструктуру міст і сіл, захоплюють або знищують сільськогосподарську техніку, елеватори, вантажні термінали.

“Зараз відбувається така ситуація, щоб загнати Україну в глухий кут обмежують можливості для харчування людей. Тобто, окупанти знищують склад, де накопичені продукти, які могли б забезпечувати українців протягом наступних двох років. Найбільші склади навколо Києва вже знищені. За даними ООН, внаслідок війни, майже 30% населення потребуватиме життєво-необхідної гуманітарної допомоги. Конфлікт загалом безпосередньо торкнеться близько 18 млн осіб, понад 7 млн стануть внутрішньо переміщеними особами”, – говорить Анатолій Ткачук.

Недоотримання продуктів харчування може складати від 35 до 70%. І це створює великі проблеми. Таку проблему можна мінімізувати, тому що в Україні достатньо сільського населення, велика кількість земель, невеликих ділянок у власності мільйонів людей.

“Якщо ми включимо всі ці невеликі ділянки в продукуванні харчових продуктів, можемо мінімізувати втрати сільськогосподарських угідь, які сьогодні не можуть бути оброблені через бойові дії. Тому так з’явилась ідея “Сади перемоги”, коли кожен починає думати про своє самозабезпечення. Це дуже широке поняття. Говоримо про кілька великих груп харчових продуктів – круп’яні культури, продукти борщового набору, овочі широкого застосування, м’ясні продукти”, – додав Анатолій Ткачук.

Згідно із законодавством, зараз на землях різного цільового призначення, якщо це не суперечить нормам (не знаходиться в охоронній зоні водойми або не суперечить використанню основного цільового призначення земельної ділянки) можна розбивати городи. Експерт з децентралізації Олександр Ісип розповів, що це можуть бути ділянки на шкільних подвір’ях, біля бюджетних установ, підприємств. А також на всіх видах ділянок у приватній власності або які перебувають в оренді громадян.

“Можна вирощувати на будь-яких територіях – прибудинкова територія, квітники. Не обов’язково газони переорювати, але на клумбах капусту посадити можна. Будь-які земельні ділянки можна використати для вирощування продуктів харчування”, – стверджує Олександр Ісип.

Ініціатива  “Сади перемоги” стосується в першу чергу земель комунальної власності і земель домогосподарств. А Полтавщина і Одещина – дві області, в яких створені одні з найкращих умов для ведення сільськогосподарської діяльності в Україні, говорить радник з питань координації та планування регіонального розвитку з впровадження державної регіональної політики в Україні Програми “U-LEAD з Європою” Василь Федюк.

Також сусіднім громадам радять взаємодіяти один з одним для ефективного вирощування, збору та поставки вирощеної продукції великим торговим мережам.

“Великі і середні торгові мережі здебільшого зорієнтовані на придбання харчових продуктів у великих постачальників. А малі торгові мережі орієнтуються на регіональних і місцевих постачальників. Але в нинішніх умовах супермаркети великих торгових мереж мають значні проблеми з постачанням харчових продуктів. Позиція представників торгових мереж полягає в тому, що вони готові брати якісну продукцію місцевих товаровиробників, але вони не будуть працювати з окремою громадою. Є прохання – взаємодіяти з сусідніми громадами, щоб забезпечити якісний      збір вирощеного, переробку, збереження і поставку продукції в тому вигляді, яка влаштує торговельні мережі”, – наголосив Василь Федюк.

За його словами, торговельні мережі вже зараз готові брати свіжі та консервовані овочі і фрукти, м’ясо-ковбасні вироби, молочні продукти тощо.

Нагадаємо, кампанія “Сади перемоги” ініційована проєктом міжнародної технічної допомоги “Супровід урядових реформ в України” (SURGe) та реалізується спільно з Міністерством розвитку громад та територій України і Міністерством аграрної політики та продовольства України.

 

 

 

ФОТО: з фейсбук-сторінки “Сади перемоги”

Система Orphus Поделиться на fb