Ви тут:
Суспільство Україна 

Перша домедична допомога при термічних опіках

Перша домедична допомога при термічних опіках

У МОЗ розповіли про першу домедичну допомогу при термічних опіках та чого не можна робити при опіках.

Джерело: МОЗ

Існує декілька простих правил домедичної допомоги при термічних опіках, знання яких допоможе правильно надати адекватну першу допомогу собі чи своїм близьким.

Опіки можуть бути 4-х ступенів, в залежності від обсягу та глибини отриманих ушкоджень:

I ступінь – пошкоджується тільки верхній шар шкірних покривів. Опік супроводжується почервонінням, набряком, відчуттям печії. Може бути локальне підвищення температури тіла, помірний біль.

II ступінь – руйнуються глибші шари епідермісу. Опік супроводжується появою пухирів, наповнених рідиною.  

III ступінь – шкірні покриви пошкоджуються глибоко. Іноді страждає підшкірна клітковина. Опік супроводжується некрозом тканин, тому рана може мати темний і навіть чорний колір.  При опіках може бути сухий струп.  

IV ступінь – шкіра обвуглюється, страждають м’язи і навіть кістки. Характерний нестерпний біль. Рана покривається темно-сірим струпом через некроз тканин.

При отриманні термічних опіків (пошкоджень шкіри внаслідок контакту із вогнем, гарячим паром, гарячою рідиною, окропом, розпеченим предметом):

 • Зупиніть контакт з джерелом опіку, тобто зніміть гарячий чи обгорілий одяг. Приберіть прикраси, тісні речі, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але НЕ чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри
 • Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Охолодження є ефективним, якщо триває до 20 хв. протягом перших 3 год. після ураження. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими і теплими. Не можна охолоджувати, якщо температура тіла впала до 35 ºС.
 • Якщо маєте в аптечці протиопікову пов’язку, краще скористатися саме нею. Вона охолоджує місце опіку, зменшує вірогідність виникнення опікових пухирів, захищає рану від механічних пошкоджень та інфікування. Така пов’язка не прилипає до рани і не травмує її, забезпечує в рані середовище з постійною вологістю та температурою, здатна поглинати великий об’єм виділень. Необхідно зняти верхню захисну плівку з однієї сторони пов’язки, прикласти нею до рани, потім зняти з другої сторони.  Потім зафіксувати бинтом або лейкопластиром на шкірі.
 • За відсутності спеціальної протиопікової пов’язки, прикрийте рану стерильною пов’язкою з марлі.
 • Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
 • Можна дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад, ібупрофен чи парацетомол, які використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.
 • Отпимальна поза для людини з опіком обличчя або очей, – сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо ті, що відбулися у закритих просторах, можуть поєднуватись з ураженням дихальних шляхів. Буде добре, якщо, за наявності пульсоксиметру, ви зможете контролювати насичення крові киснем (сатурацію) постраждалого і повідомити про неї лікарів.
 • Зателефонуйте 103, якщо опік поверхні площі тіла у дорослого 10% і більше, а у дитини – 5%, або якщо з опіком пов’язана травма. Також за екстреною медичною допомогою потрібно негайно звертатися при опіках дихальних шляхів та органа зору.

Звертаємо увагу, що пацієнти з великою площею опіків особливо схильні до перехолодження. У такому випадку необхідно запобігти втраті тепла організмом, зігріти постраждалого, накрити ковдрою, теплим одягом тощо.

Чого робити НЕ можна:

 • НЕ використовуйте для охолодження лід,  це категорично заборонено. Він може викликати гіпотермію (патологічний стан, який розвивається у разі зниження внутрішньої температури людини нижче за 350С)
 • НЕ можна використовувати олію, сік алое, борошно, продукти тваринного походження тощо.
 • НЕ використовуйте будь-які мазі/гелі до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги. 
 • НЕ проколюйте пухирі у разі їх появи, якщо пухирі розірвались, накладіть чисту, стерильну пов’язку.
 • НЕ використовуйте препарати, що містять спирт. Інакше опік може посилитися.

Система Orphus Поделиться на fb