Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Здебільшого замовляють роботи вишиті хрестиком: полтавка розповіла, як хобі перетворила у заробіток

Здебільшого замовляють роботи вишиті хрестиком: полтавка розповіла, як хобі перетворила у заробіток

Жителька села Василівка, що під Полтавою, Олена Дубовик близько 25 років займається вишивкою. Прикрашає різноманітними орнаментами та узорами подушки, рушники, серветки та одяг.

Як вдалось перетворити хобі на заробіток жінка розповіла “Новинам Полтавщини”.

“Вишивкою займались бабуся та мати, тому від самого дитинства полюбила це діло”, – зустрічаючи біля двору каже жінка.

Живе разом із чоловіком та сином на околиці села. На Полтавщину переїхала із Західної України близько 30 років тому.

З першої ж прохідної кімнати кидаються в очі вишиті яскраві речі, які прикрашають кожний куточок будинку. Книжні полиці, дзеркала, дивани, шафи та столи прикрашені близько 500 яскравими рушниками, серветками та подушками. Ще з кілька десятків вишитих робіт лежать у літній кухні. Серед них є й ті, які вишивала бабуся. Їм близько 100 років.

Народивши сина, просиділа вдома 10 років, зараз йому 20-ть. За той час вишила 650 виробів на продаж. Здебільшого замовляли рушники у весільний салон біля центрального ринку в Полтаві. На цьому непогані гроші заробляла“, – розповідає майстриня.

Домашні майже не носять речі, які оздобила візерунком Олена. Сама ж жінка носить дві улюблені речі зроблені своїми руками – біла вишита сукня та чорне пончо. Інші роботи намагається робити лише по факту замовлення.

Воно ж все грошей коштує і час займає чималий. А якщо робити щось наперед, не факт, що його куплять. Тому працюю, коли є конкретне бачення конкретної речі і знаю, що її куплять”, – зазначає жінка.

Вдома ж вишиті речі здебільшого для показу. Багато із них використовуються у повсякденності.

Є рушники, які вишивала ще моя бабка, прабабка та мати. Рушниками втираємо руки, а на подушках ми спимо

В одній із кімнат на дивані складені одна на одну розшиті яскравими квітами подушки. Господиня зазначає, що мотиви та культура цієї вишивки привезена із Закарпаття.

“Ця техніка роботи – хрестова гладь. Все яскраве, сонячне, як світлофор. Зараз шию у будь-яких тонах, залежить від замовлення. Можу вишити таку подушку за 3-4 вечори. А коштує така робота близько 500 грн, плюс матеріали. А ось подушка вишита моєю бабцею. Роботі близько 100 років”, – дістає синю подушку із вишитим будинком.

Майстриня каже, що вишиті роботи гладдю зараз рідко замовляють, здебільшого популярністю користуються ті, які вишиті хрестиком. Ціну на вироби рахує за кількістю хрестиків – один коштує 10 копійок. Що буде зображено, якими нитками й кольорами – обирає клієнт. Гарні нитки коштують 20-30 гривень за моток.

Рекламувати роботи через інтернет у мене не вийшло, на це треба час та бажання. Проте замовлень вистачає, бо люди мене знаходять через знайомих“, – розповідає майстриня.

На плаття чи сорочки здебільшого замовляють нашивки на цупкій тканині. Її можна пришити на готовий виріб, або прикріпити на крючки. Така нашивка коштує близько 2,5 тис. грн.

Зручно при пранні речей. Також завжди можна перемістити на іншу річ. Наприклад, погладшав і в стару сукню вже не влазиш – закріпи вишивку на нову“, – посміхається жінка.

Вишиває не тільки українські орнаменти, а все що замовляють.

Молодь не хоче щось із тих часів – тримайте щось сучасне: сонечка, мордочки, квіти, дерева, котики. Але здебільшого таки квіти та орнаменти замовляють”

Не дивлячись, що роботи жінки побували лише на виставках у селах Полтавського району та самого міста, їх можна знайти у різних куточках світу. В цьому їй допомагають друзі.

Подруги та знайомі їздять на заробітки чи відпочинок до інших країн. Замовляють у мене вишиванки чи рушники і там продають“, – додала господиня.

 

Система Orphus Поделиться на fb