Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

Вперше у Полтаві виступила поетка й видавчиня Мар’яна Савка

Вперше у Полтаві виступила поетка й видавчиня Мар’яна Савка

27 січня в літературній вітальні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Котляревського зібрались поціновувачі поетичного слова й вишуканого таланту львівської поетки Мар’яни Савки.

Красиву, тендітну, глибоку, мудру й щиру авторку запросив до Полтави її друг і «колега» по «поетичних батлах» – письменник Сергій Осока, який і став модератором зустрічі. Полтава – перше місто у міні-турі (ще Харків і Київ) з презентації двох видань Мар’яни Савки «Радуйся, жінко!» й арт-нотатника «Мій квітковий рік 2022».

Про Мар’яну Савку розповідати можна багато, адже вона українська поетеса, дитяча письменниця, літературознавчиня, публіцист, головна редакторка і співзасновниця «Видавництва Старого Лева», перекладачка, громадська діячка, член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, віце-президентка літературної премії «Великий Їжак», член Асоціації українських письменників та Національної спілки письменників України, лідерка Тріо Мар’яничі. Ведуча авторської програми на Youtube-каналі свого гурту «Мар’яничі на ніч». А ще художниця, і арт-нотатник помережано її чарівними акварелями.

Але як же непросто передати словами поезію зустрічі з такою неординарною й, разом з тим, абсолютно відкритою до спілкування жінкою! Єдине, що хотілось би одночасно ширшого кола тих, хто мав це почути й перейнятися і ще ближчого спілкування, бо аудиторію склали школярі, юні поети, які питались поради, і більшою мірою працівники бібліотеки – а бачилось, що це було б цікаво ширшому колу полтавців. Наше місто готове до такої розмови, то ж, віриться, що пані Мар’яна у Полтаві тільки вперше, а далі буде ще багато зустрічей.

Видавничтво «Старого Лева», яке вона очолює, за 20 років існування видало понад тисячу книг, нині випускається близько 140 книжок на рік. Потужно, а ще зважте, що видавництво не працює за кошти авторів, а вкладає власні у цікавих авторів і їх творіння. Розповіла Мар’яна Савка про жанрову, вікову логіку, яка має задовольнити попит всіх читачів, для яких працює «Старий Лев». Дещо розчарувала письменницьку юнь, що запитувала, як увійти до когорти авторів видавництва – все просто – здобути ім’я й авторитет, адже видавати невідомому автору першу книжку для видавництва невиправдано ризиковано. Але ж є соціальні мережі й літературні школи, варто публікуватись там, здобуваючи власний досвід, аудиторію, напрацьовуючи майстерність – а вже тоді видавництво залюбки видасть достойну книгу.

Про страх критики Мар’яна Савка сказала, що вона самурай, у якого нема страху і мети, а є шлях. Вона нікому не дозволяла редагувати свої поезії, це її внутрішній закон, бо хто ж краще за авторку може відчувати, чи все у вірші склалось і вдалося. Її поезія відкрита – вона завжди світові, а найбільша похвала, коли говорить стороння людина «це про мене», значить співзвуччя є, бринить, торкається особистого.

Деякі вірші стають піснями, а інші – навіть виставами.

Є ті, що звучать, як танго, бо опановує пані Мар’яна ще й це мистецтво, а є з присмаком сніданку в Парижі, такі різні, але безмежно щирі.

А ще – про це не говорили на зустрічі, але Мар’яна Савка співзасновниця Міністерства Щастя у фейсбуку. Їй до снаги все, за що береться, бо вона це любить. Глибоко й натхненно. І за цією книжкою вже народились понад 20 віршів нової…

«Зима розклала сіті і мережива.

Куди не пурхни – вхопить за крило.

Я не навчилась бути обережною,

А літо поза край перебрело,

Перетривало сонцем і розкошами,

Вітри осінні обнесли сади.

І от зима, негадана-напрошена,

Високий сніг, завії і льоди.

То обпече лице дрібною шаргою,

То снігом поза комір сипоне.

Лиши мене, я й так уся розшарпана,

Пусти мене, побережи мене.

Така зима, що й не посперечаєшся,

А десь будинки, теплі, як жінки,

І ллється звідти музика зачаєна.

Сльозяться вікна. Зблискують зірки», – Мар’яна Савка.

Марія Бойко

Фото – ПОУНБ ім.І.Котляревського

Система Orphus Поделиться на fb