Ви тут:
Суспільство 

Святвечір: традиції та заборони

Святвечір: традиції та заборони

Вечір напередодні Різдва знаменує закінчення посту і початок одного з головних християнських свят.

Як повідомляє Кореспондент, напередодні одного з найголовніших християнських свят дотримується суворий піст до появи першої зірки. Традиція пов’язана з переказом про Вифлеємську зірку, що сповістила про народження Христа.

Традиції в переддень Різдва

Святвечір проводять у колі сім’ї – у цей день не прийнято ходити в гості.

Першим за стіл повинен сісти господар будинку. Трапезу прийнято починати із сочива, або куті, – каші з цілісних зерен пшениці, ячменю, рідше пшона або рису з додаванням меду, сухофруктів, горіхів, маку.
За традицією, глава сім’ї підкидав ложку куті до стелі. Вважалося, що якщо кілька зерняток прилипло – рік буде врожайним. На столі залишали тарілки для померлих родичів і для тих, кого зараз немає вдома, а також обов’язково запалювали свічку.

Кутя з пшениці: різдвяний рецепт від Євгена Клопотенка

В українських сім’ях під ікони ставили дідуха з колосків, який символізував добробут і багатство.

Після святкової вечері сім’я вирушала до церкви.

Напередодні Різдва обов’язково колядували. Хлопці та дівчата ходили по домівках, прославляючи народження Христа, і отримували за це гроші й частування.

Вважалося, що чим більше колядників прийде до будинку, тим щасливішим буде рік.

Читайте також: Кутя на Різдво: найкращі рецепти головної страви на Святвечір

Прикмети на Святвечір

Напередодні Різдва виходили на подвір’я і дивилися в нічне небо: якщо воно було зоряним – домашні тварини дадуть приплід, а в лісі буде багато ягід.

У Святвечір строго заборонялося ткати – це могло відлякати щастя. Пряжу заздалегідь змотували в тугі клубки, щоб вродили тугі головки капусти.

Вважалося, що з цього дня настають найсильніші морози за всю зиму, тому дерева в садах обв’язували соломою, щоб вони не замерзли.

Читайте також: Що готувати на Святвечір: перелік з 12-ти страв

Якщо на Святвечір було ясно, вірили, що в прийдешньому сезоні буде хороший урожай. При цьому заметіль також вважалася хорошим знаком і віщувала врожай меду. Якщо до цього дня чорніли стежки – буде врожай на гречку, а іній на деревах віщував урожай зернових.

Перейти до вмісту