Ви тут:
Суспільство 

2 роки тому у Тегерані збили літак МАУ

2 роки тому у Тегерані збили літак МАУ

Пасажирський літак, який здійснював рейс до Києва, був збитий військовими Ірану.

Авіакатастрофа сталася 8 січня 2020 року о 6:14 за іранським часом. Літак Boeing 737—800 належав авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України». Загинули усі, хто перебував на борту: 176 осіб, з яких 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Усі члени екіпажу та двоє пасажирів були громадянами України. Серед пасажирів було 24 неповнолітніх, з них 19 дітей до 12 років. Найменша дитина — 2018 року народження. 9 січня 2020 року було оголошено днем жалоби в Україні та Ірані.

За кількістю жертв катастрофа увійшла до п’ятдесяти найбільших авіакатастроф у світі. В історії української пасажирської авіації подібна катастрофа літака Як-42 сталася 1997 під Салоніками, за 22 роки до того. Керівництво МАУ заявило, що технічний стан літака був хорошим, помилка пілотів виключена, а екіпаж було заздалегідь підсилено досвідченими пілотами враховуючи складність рейсу.

11 січня президент Ірану Хасан Рухані визнав, що літак було випадково збито ракетами, випущеними Корпусом вартових Ісламської революції. За словами офіційних представників Ірану, причиною трагедії став людський фактор.

Спочатку ЗМІ повідомили, що Іран відмовився передавати бортові самописці компаніям Boeing до США. Згодом Іран офіційно спростував ці дані, запросивши США та Україну до розслідування катастрофи. Іранський чиновник заявив, що самописці було пошкоджено, однак, на думку спеціалістів, дані на них усе ж таки можна проаналізувати. 10 січня Іран надав представникам України доступ до самописців та до деталей літака. Іранський чиновник, який веде розслідування щодо українського літака, заявив у неділю, що відмовився від планів відправляти реєстратори за кордон.

Спецслужби США заявили, що літак був збитий іранською системою ППО російського виробництва Тор-М1. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо підтримав цю версію, посилаючись на «розвідувальну інформацію з багатьох джерел». 9 січня 2020 року пошукова мережа OSINT-розвідки Bellingcat виклала у себе відеоматеріали атаки літака ракетою з прив’язкою до місцевості.

Система Orphus