Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

“Збережене мистецтво”: у Галереї мистецтв презентували виставку присвячену 30-річчю Збройних Сил України

“Збережене мистецтво”: у Галереї мистецтв презентували виставку присвячену 30-річчю Збройних Сил України

До 30-річчя Збройних Сил України в Полтавській Галереї мистецтв у рамках проєкту “Збережене мистецтво” презентували виставку з фондової збірки для віртуальних відвідувачів.

Про це йдеться на сайті  Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка.

Важливе місце у християнстві займає шанування святих воїнів. Їхні подвиги живуть у серцях людей і передаються у переказах, церковних молитвах та іконописних зображеннях.

Ікони воїнів є головними атрибутами віри тих людей, діяльність яких пов’язана із захистом Батьківщини. Багато християнських воїнів – це образи великомучеників.

Колекція Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка має полкову ікону невідомого художника, датовану серединою 19 століття. Ікона являє собою трьохстворчий складень. Для збірки музею ікону придбали в 1688 році.

Християнська віра була основою життєвого укладу та традицій козацької громади, де суть всього буття розумілася служінням Богу та Батьківщині. Для релігійності запорізького козацтва було притаманне шанобливе ставлення до деяких християнських святих і до ікон.

Окрім поширеного культу Покрови, великою шаною козаків як охоронець від пожеж і нападів ворогів користувався Миколай Чудотворець. Здавна ведучи боротьбу з турками і татарами, козацтво шанувало Михаїла, який захищав славу Божу, називали його патроном і заступником війська.

На честь святих на Запоріжжі споруджували храми й козаки щорічно вшановували свята на їх честь. Зображення святих Миколи і архистратига Михаїла багато хто з козаків носив на грудях, особливо під час військових походів.

Шанування козаками ікон в першу чергу базувалося на щирій вірі в те, що святі допоможуть, захистять їх. На деяких іконах, що знаходилися на території Запорізької Січі, були зображені козаки. Так на одній з ікон січової Почаївської церкви були зображені, окрім Божої Матері, патріарха, священнослужителів, царя і членів царської родини два запорожці.

У збірці Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка окрім інших предметів пов’язаних з козацтвом, зберігаються портрети гетьманів.

Фото gallery.pl.ua

Система Orphus