Ви тут:
Екологія Суспільство ТОП-новина Україна 

Відсьогодні в Україні почала діяти заборона на пластикові пакети: яка альтернатива

Відсьогодні в Україні почала діяти заборона на пластикові пакети: яка альтернатива

Вже з п’ятниці одноразові поліетиленові пакети в українських магазинах стануть платними. З 10 грудня вступає в дію закон, який забороняє використання одноразових пластикових пакетів.

Про це йдеться в законі “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”.

На першому етапі заборона стосуватиметься розповсюдження тонких і надтонких пластикових пакетів у магазинах, аптеках, закладах харчування.

У Законі йдеться, що розповсюдження пластикових пакетів здійснюється лише на платній основі. З початком дії обмежень поліетиленові пакети як засіб пакування товару повністю не зникнуть. У магазинах можна буде використовувати надтонкі пластикові пакети (товщина стінок до 15 мікрометрів), в які покупці зазвичай набирають овочі та фрукти.

“Роздрібні ціни на пластикові пакети не можуть бути нижчими за мінімальні ціни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України”, – йдеться у Законі.

Закон також дозволяє використовувати біорозкладні або екологічні пакети, виготовлені з картопляного або кукурудзяного крохмалю.

Відтак, у магазинах, супермаркетах, аптеках, закладах харчування та сфері надання послуг буде заборонено безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Окрім, біорозкладних пакетів, а також надтонких пластикових пакетів, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. До порушників цієї вимоги застосовуватимуться адміністративно-господарські санкції.

З 10 березня 2022 року набуде чинності заборона на використання в торгівлі тонких (товщина стінок 15-50 мікрометрів), оксорозкладних (містять добавки, завдяки яким швидше розпадаються на мікропластик) та надтонких пластикових пакетів, пише Українська правда.

Придбати їх можна буде лише для особистих цілей за встановленими урядом цінами. З березня 2022 року в торгівлі буде дозволено використовувати біорозкладні пакети.

Доступними залишаться і надтонкі пакети, але лише як виробниче упаковування і лише певного розміру (ширина до 22,5 см, глибина – до 34,5 см, довжина – до 45 см разом з ручками). Крім того, використовувати їх можна буде лише для транспортування риби, м’яса, сипучих продуктів та льоду і лише як первинне упаковування.

З 1 січня 2023 року в Україні залишаться лише біорозкладні пакунки. Усі інші пластикові пакети будуть заборонені.

Якщо з 10 грудня 2021 року Держпродспоживслужба зафіксує в закладах торгівлі безоплатне розповсюдження пластикових пакетів, то штраф становитиме від 1,7 тис. грн до 3,4 тис. грн, а при повторному порушенні – до 8,5 тис. грн. Після 10 березня 2022 року розмір штрафу за платне і безоплатне розповсюдження тонких, надтонких чи оксорозкладних пластикових пакетів становитиме від 8,5 тис. грн до 17 тис. грн, при повторному порушенні – від 17 тис. грн до 34 тис. грн.

Підприємці просять детальніше роз’яснити механізм заборони безоплатного розповсюдження пластикових пакетів.

“Наразі бізнес не розуміє, яким чином здійснювати продаж таких пакетів, за якою вартістю та як здійснювати облік і звітування (адже, очевидно, це будуть вимагати і перевіряючі органи)”, – зазначили у Європейській Бізнес Асоціації.

За словами в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, наступним кроком для України має стати обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання.

В “Еколтаві” наголошують, що чудовою екологічною заміною пластиковим пакетам можуть стати:

сумка-шоппер — зручна та практична. Їх виробляють з натуральних або синтетичних матеріалів із використаних відходів виробництва або вторинного сировинного матеріалу. Вони дуже міцні, їх можна легко прати й використовувати багаторазово. А під час їх утилізації виділяється набагато менше шкідливих речовин, ніж під час утилізації поліетилену.

плетені сумки-сіточки “авоська” знову стають популярними, завдяки тому, що відмінно підходять для перенесення продуктів і товарів. Сьогодні сіточка — не тільки екологічна альтернатива пакетам, але й модний тренд.

паперові пакети, обгортковий папір — найпростіший варіант упаковування. Це екологічно чистий і безпечний продукт, він швидко перегниває на звалищі й не завдає шкоди природі. Крафт-папір можна також використовувати як оригінальне пакування для подарунків.

тканинні мішечки чудово підійдуть для сипучих продуктів (борошно, крупи, цукор). Вони набагато міцніші та надійніші за поліетиленові пакети та прослужать дуже довго.

корзинки та сумочки з лози – відносно практично і дуже естетично.

Нагадаємо, 7 червня Володимир Зеленський під час Всеукраїнського форуму “Україна 30. Екологія” підписав Закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”, який Верховна Рада ухвалила 1 червня.

Фото: pexels

Система Orphus