Ви тут:
Суспільство Україна 

Україна стала третьою країною у світі, що впроваджує пілотний проєкт ВООЗ “Школи без нікотину та тютюну”

Україна стала третьою країною у світі, що впроваджує пілотний проєкт ВООЗ “Школи без нікотину та тютюну”

Щороку куріння вбиває 8 мільйонів людей у всьому світі, при цьому 95% курців починають курити до 21 року. Діти не можуть усвідомити всі ризики для здоров’я, які несе в собі тютюнова залежність. А тютюнові компанії використовують спрямований на дітей маркетинг, застосовуючи маніпулятивні прийоми, як-от смакові добавки, рекламу в соціальних мережах та оманливі заяви про продукцію. Саме тому один із головних пріоритетів політики контролю над тютюном — попередження початку куріння в підлітковому віці.

Джерело: Центр громадського здоров’я

Задля допомоги в подоланні тютюнової епідемії серед школярів ВООЗ розробила Посібник «Школи без нікотину та тютюну», щоби надати школам необхідні знання й інструменти для успішної імплементації політики вільного від нікотину та тютюну навчального простору. Головна мета — захистити здоров’я учнів, вчителів і персоналу від шкідливого впливу тютюнового диму та створити здорове й чисте середовище для навчання.

«Україна стала третьою країною у світі, що впроваджує пілотний проєкт “Школи без нікотину та тютюну”. Його основна мета — тестування Посібника ВООЗ та оцінка ефективності коротких інформаційних інтервенцій у школах для розповсюдження позитивного досвіду в Україні та світі. Результати проведення пілотного проєкту в Україні та інших країнах свідчать, що Посібник ВООЗ є дієвим інструментом для просування концепції “Школи без нікотину та тютюну” та кращого виконання антитютюнового законодавства. Після доопрацювання Посібника, він буде представлений ВООЗ для впровадження на регіональному рівні», — заявив національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні Андрій Скіпальський.

Протягом вересня-грудня 2021 року бюро ВООЗ в Україні спільно з ГО «Життя» провели інформаційну кампанію «Школи без нікотину та тютюну» у двох школах Рівненської області (Школа № 25 м. Рівне та Бистрицький ліцей), а також у двох школах м. Київ (Кловський ліцей та СЗШ № 230).

«У кожній зі шкіл-учасниць проєкту було прийнято документ Політика “Школа без нікотину та тютюну”, який буде впроваджуватися на постійній основі. У рамках інформаційної кампанії на території закладів освіти ми розмістили друковані матеріали, а також провели низку онлайн активностей. Зокрема, до Дня відмови від куріння учні 9–11 класів послухали вебінар “Безпечного куріння не існує: як не попасти на гачок тютюнової залежності?”. На початку навчального року та після двох місяців інформаційної кампанії ми провели опитування для оцінки її результативності. Загалом в анкетуванні взяли участь близько 400 респондентів. Більшість учасників опитування — школярі (95%), і близько 5% — вчителі», — розповіла координаторка пілотного проєкту «Школи без нікотину та тютюну» в Україні, ГО «Життя» Оксана Левицька.

Проведене опитування свідчить про доволі високу поширеність вживання тютюнових та нікотинових виробів серед учнів старших класів — чотири із десяти учасників (як у першому, так і в другому раунді опитування) повідомили, що вони будь-коли курили або вживали інші види нікотинових або тютюнових виробів. Зокрема, найбільш поширеними серед учасників опитування є електронні сигарети, вейпи. Про це свідчать і офіційні дані: відповідно до Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну, в Україні кожен п’ятий школяр віком 13–15 років є теперішнім споживачем електронних сигарет. Саме тому головним завданням державної антитютюнової політики є протидія агресивному маркетингу, до якого вдаються тютюнові кампанії, шляхом вдосконалення законодавства, а також інформування підлітків про небезпеку, що криється за вживанням тютюнових і нікотинових виробів.

Результати опитування продемонстрували, що інформаційна кампанія позитивно вплинула на обізнаність школярів і шкільних працівників. Зокрема, після інформаційної кампанії:

  • зросла частка тих, хто отримав нову інформацію про ризики вживання та способи відмовитися від вживання нікотинових і тютюнових виробів — із 68% під час першого етапу до 81% під час другого етапу опитування;
  • збільшився відсоток тих, хто знає про шкідливість вживання тютюнових і нікотинових виробів, як для курця, так і для оточення;
  • збільшилася підтримка посилення контролю за дотриманням заборони на вживання нікотинових або тютюнових виробів у школі або на її території — ініціативу підтримало 58% респондентів у першому етапі і 63% у другому етапі опитування.

“Занепокоєння викликає той факт, що діти вважають електронні пристрої для куріння безпечнішими для здоров’я. Так навіть після інформаційної кампанії школярі виявилися схильними вважати електронні сигарети та тютюнові вироби для електричного нагрівання менш шкідливими, аніж звичайні сигарети. Оскільки другий етап опитування все ж продемонстрував зростання обізнаності про шкоду подібних пристроїв, варто продовжувати ефективну комунікацію щодо попередження про ризики вживання електронних пристроїв для куріння”, – зазначили у ЦГЗ.

Система Orphus