Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

Олекса Стороженко: “Український Мегре ХІХ століття”

Олекса Стороженко: “Український Мегре ХІХ століття”

Більше ніж особистість! Олекса Стороженко (1806-1874) – письменник, слідчий-криміналіст, етнограф, музикант, художник.

Цікавий словом, ділом, характером, українською позицією і тим, що вважаємо його своїм земляком, бо дитинство його пройшло у Великих Будищах Зіньківського району.

В яскравих оповіданнях Олекси Стороженка і психологічний портрет справжнього козака, і побут селян за оповідками самих героїв з усіма прилеглими гострими, так би мовити, слівцями.

Фольклор і українська міфологія, демонологія і особиста фантазія, все переплетено і пережито як своє рідне. Писав Стороженко іноді не гірше за Гоголя, і не тому, що був знайомий із ним особисто, бо обидва були тоді молодими хлопцями. А тому, що був таки талановитий!

Всього написав 14 творів російською та 26 українською мовами, але ж як написав! Його твори – справжня знахідка для дослідників козацької минувшини, Запорізької Січі, часів Коліївщини: «Любив я заглядувать у ту колиску, відкіль піднялося усе, що тільки не є значного меж людьми, усе, що й славить, і радує, і гнітить чоловіка».

Про себе ж писав, що має неабияку фізичну силу, згинає двогривенні монети і тягає під гору 10 пудів, а це 160 кілограмів.

Олекса Стороженко дослужився до поважного чину дійсного статського радника в Російській імперії, отримав чимало нагород, але паралельно із цим так соковито писав про Україну! Чого вартує лише твір «Марко Проклятий», що народжувався майже 30 років. А ще розповіді, що зачіпають самою назвою – приказкою, наче зняті з народних вуст, наприклад, «Розумний бреше, щоб правди добути», «Не впусти рака з рота», «Вчи лінивого не молотом, а голодом», тощо.

У літературній вітальні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського відбувся вечір-портрет «О. Стороженко. Український Мегре ХІХ ст.» до 215-ї річниці з дня народження письменника. Організатори – відділ соціокультурної діяльності.

Модераторка заходу Анастасія Горбаньова зробила огляд біографії письменника, творчої спадщини митця. Про нього, як героя свого часу в історико-культурологічному ракурсі розповіла дослідниця творчості Олекси Стороженка кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Наталія Зінченко. У доповіді філологині йшлося, зокрема, про козацьку минувшину та демонологію, про романтизм у творах Олекси Стороженка та їх художню цінність в усі часи.

Чудовим музичним доповненням вечора стали виступи юних бандуристів з Полтавських дитячих музичних шкіл. Гладкий Іван заграв «Мелодію у класичному стилі» О. Олійник , Уляна Горват – «Вокаліз» полтавського композитора О. Курінного ( з 3-ї музичної школи імені Бориса Гмирі). «Фантазію весни» та «Український орнамент» В. Паллай виконала учениця 1-ї музичної школи імені Платона Майбороди Безбородова Євгенія.

Під час заходу читачі ознайомились із тематичною виставкою, присвяченою творчості Олекси Стороженка.

Адже за єдиним оповіданням «Скарб», що вивчають у 7-му класі загальноосвітньої школи, зрозуміти літературний світ О. Стороженка неможливо.

Фото – ПОУНБ

Система Orphus