Ви тут:
здоров’я Медицина Суспільство 

Грип: три кроки для профілактики

Грип: три кроки для профілактики

З настанням холодів, з погіршенням погодних умов загострюється ситуація з захворюваннями на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип.

Про це розповіла лікар-фтизіатр Наталія Каун КНП «Кобеляцька міська лікарня»

В зоні ризику  є діти та особи старші 65-літнього віку. Гострі вірусні інфекції легко поширюються серед населення як повітряно- крапельним шляхом, так і контактно – побутовим шляхом. Захворювання, як правило, починається гостро з підвищення температури, кашлю, болем в горлі, болями у м’язах, суглобах, головним болем, значно рідше – блюванням, нудотою, болем у животі.

Грип являє собою серйозну проблему, що викликає тяжкі ускладнення, та призводить до летальних випадків в групах населення підвищеного ризику, або при запізнілому зверненні до лікаря, так як часто ускладнюється пневмонією (вірусною чи вірусно – бактеріальною). При тяжкому перебігу хвороби швидко розвивається дихальна недостатність, що може призвести до летального наслідку.

Тому при першому підвищенні температури необхідно терміново звертатися до лікаря для поглибленого обстеження, та призначення противірусної терапії в перший  день захворювання, адже ефект від противірусної терапії найкращий в перші 48 годин захворювання. Раннє звернення за медичною допомогою в лікувальний заклад, детальне обстеження упередить ускладнення перебігу хвороби.

Сезонний грип передається легко і швидко, поширюється в школах, дитячих садках, на підприємствах та в містах. Коли інфікована людина кашляє, маленькі краплі, що містять віруси грипу потрапляють у повітря, їх  вдихає інша людина і зазнає впливу вірусу. Вірус може також поширитися через інфіковані вірусом руки. Для попередження поширення, люди під час кашлю повинні прикривати рота та носа хусткою та регулярно мити руки.

Кому загрожує грип

Вірус грипу має дуже високий ступінь агресивності, захворіти на нього може людина з будь-якої соціальної групи, будь-якого віку і статі. Однак імовірність захворіти на грип значно вища для дітей у віці від 6 місяців (до цього віку малюків бережуть антитіла мами, отримані малюком у період внутрішньоутробного розвитку); для людей похилого віку, а також для вагітних жінок. Доволі високу небезпеку становить грип і для людей, які часто хворіють на ГРВІ. Це пояснюється низьким рівнем імунітету і, як наслідок – низькою опірністю вірусу грипу.

До групи епідемічного ризику входять медичні працівники; школярі; студенти вишів; викладачі, персонал дитячих дошкільних установ; працівники транспорту, торгівлі, сфери обслуговування.
Підвищені ризики інфікування грипом та ускладнень після грипу виникають також на тлі таких захворювань:
• хронічні захворювання легенів, зокрема – бронхіальна астма;
• ендокринологічна патологія: важкі форми цукрового діабету,
• імунно-дефіцитні захворювання, зокрема ВІЛ-інфекція;
• онко- та онкогематологічні захворювання;
• серцево-судинна патологія;
• ниркова недостатність;
• гемолітична анемія;
У групі ризику також люди, які часто приймають препарати на основі аспірину.

Три кроки для профілактики грипу

1.Найперший та найважливішй крок для профілактики грипу – вакцинація.

Щорічне щеплення проти грипу вбереже від зараження вірусами та значно зменшить ризик захворіти на грип. Сьогодні існує багато штамів вірусу грипу. Закономірно, що вакцина не може захистити від усіх. Проте щеплення захищає від найбільш поширених штамів.

Що дає щеплення проти грипу:

• знижує ризик захворювання на грип,
• зменшує кількість візитів до лікаря,
• зменшує кількість пропущених у зв’язку із хворобою робочих або навчальних днів,
• попереджує розвиток серйозних ускладнень.

Кому треба робити профілактичні щеплення проти гриппу.

Особливо важливими є вакцинація проти грипу для людей із групи ризику:
• дітей від 6 місяців до 5 років;

Немовлята віком до 6 місяців також відносяться до групи підвищеного ризику серйозних ускладнень і наслідків грипу, але є ще надто маленькими для вакцинації. Однак особи, які доглядають за немовлятами, обов’язково повинні зробити профілактичне щеплення проти грипу.

• тих, хто плнує завагітніти, вагітних та породілль до 2 тижнів;
• людей, старших 65 років;
• людей з імуносупресивними станами (ВІЛ-інфіковані пацієнти, які постійно приймають глюкокортикостероїди в імуносупресивних дозах; хворі на онкологічні захворювання);
• ​людям із хронічними захворюваннями: хронічні захворювання печінки (у тому числі фіброз та цироз печінки); бронхіальна астма; ураження нирок (хронічна ниркова недостатність або нефротичний синдром); хронічні захворювання легень (уроджені аномалії, набуті хвороби, муковісцидоз); хронічні ураження серцево-судинної системи (уроджені та набуті вади серця, кардіоміопатія); функціональна чи анатомічна аспленія (у тому числі серпоподібно-клітинна анемія);  цукровий діабет;
• людей із спадковими метаболічними розладами, мітохондріальними хворобами;
• людей з неврологічними захворюваннями, а саме: хвороби головного та спинного мозку, церебральний параліч, епілепсія, інсульт, розумова відсталість;
• пацієнтів, які тривало приймають ацетилсаліцилову кислоту;
• людей з ожирінням (ІМТ>40 кг/м2 ).

Також існують професійні групи ризику:

• медичні працівники;
• вчителі й вихователі;
• продавці;
• водії громадського транспорту;
• усі, хто працює в багатолюдних місцях.

Найкращий час для вакцинації  – до початку епідемії грипу. Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців.

2.ДОТРИМУЙТЕСЬ ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЗАХОДІВ.

Дуже прості профілактичні заходи допоможуть запобігти поширенню вірусів грипу і зберегти ваше здоров’я.

– уникайте близького контакту з хворими.
– якщо захворіли ви, то намагайтеся якнайрідше перебувати поряд із іншими людьми, щоб не заразити їх.

Якщо у вас є симптоми грипу, то залишайтеся вдома щонайменше добу після того, як спаде висока температура. При кашлі чи чханні прикривайте ніс та рот серветкою.

– обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей;
– якомога частіше провітрюйте приміщення;
– уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань
– часто мийте руки з милом.
– використовуйте антисептики для рук (спреї або гелі на спиртовій основі).
– не торкатися обличчя, особливо зони очей, носа та рота.
– протирайте та дезінфікуйте поверхні та предмети, які можуть переносити мікроби та вірус грипу.
– робіть вологе прибирання.
– не забувайте про гаджети на корпусі телефону осідає пил, бактерії і, звичайно ж, віруси.
– зволожуйте слизові оболонки носа, рота і горла – бар’єр на шляху інфекцій. Коли слизові пересихають, вони не справляються зі своїми функціями, і вірус безперешкодно проникає в організм.

Щоб допомогти слизовим працювати на відмінно, використовуйте зволожуючий сольовий розчин. Його можна купити або зробити самостійно, для цього в одному літрі кип’яченої води розмішайте чайну ложку солі без гірки. Цим розчином можна промивати ніс кілька разів на день.

3. ПРИЙМАЙТЕ ПРОТИВІРУСНІ ПРЕПАРАТИ ТІЛЬКИ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ЛІКАРЯ

Якщо Ви захворіли на грип, можете приймати противірусні препарати, але тільки за призначенням лікаря. . Противірусні препарати сприяють пом’якшенню симптомів та прискоренню процесу одужання. Вони також зменшують ризик розвитку серйозних ускладнень та наслідків грипу.

Система Orphus