Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

Григорій М’ясоєдов: 22 роки у Полтаві

Григорій М’ясоєдов: 22 роки у Полтаві

18 грудня 1911 року в Полтаві, у своїй садибі на Павленках, помер відомий російський і український живописець Григорій Григорович М’ясоєдов. У 1889 році, за порадою полтавського лікаря Волкенштейна, художник придбав садибу в Полтаві і переїхав на постійне місце проживання. В листі до Черткова М’ясоєдов писав: «Как в Полтаве тихо! Тихо во всех отношениях до глупости». Але це були лише перші враження від Полтави. Зовсім скоро М’ясоєдовський дім стає своєрідним культурним осередком. Тут збираються друзі митця – відомі художники та письменники, відбуваються аматорські вистави та музичні вечори.

В листі В.Горленка до Панаса-Мирного звинувачується Григорій М’ясоєдов «звісний московський маляр…який поводив себе як який-небудь американський плантатор на далекому острові Куба, для якого все українське було чуже… Живе у Полтаві багато років, а малює все якісь кацапські онучі». Різка оцінка і не зовсім справедлива.

На прохання дирекції Полтавського театру він створює оригінальну завісу для театру, на якій зображений чумацький шлях, чумацький віз, на узбіччі шляху сидить кобзар, схожий на Тараса Шевченка, біля нього прохожий, схожий на Миколу Гоголя, а удалині видніється монастир. Це перша, але не остання робота художника, яка відображала українську тематику.

У 1902 році Григорій М’ясоєдов пише портрет Марії Заньковецької, котрий полтавська громада дарує артистйі в день ювілею.

Він став одним із організаторів художньої виставки на честь відкриття пам’ятника Івану Котляревському на якій було виставлено біля 300 мистецьких творів. Це була по суті перша всеукраїнська художня виставка. Григорій Мясоєдов в міському театрі (1909) керував показом живих картин до поеми Тараса Шевченка «Катерина». Григорій М’ясоєдов мав неабиякий музичний дар. Сам грав на скрипці, альті та роялі. Саме йому належить вислів: «Життя без музики, все одно, що квіти без аромату». В Полтаві він організує камерний ансамбль, регулярно відвідує музичні концерти. Музика проходить через все його життя. Він і помирає під звуки бетховенської «Апассіонати».

Анатолій Чернов

Система Orphus