Андріївські вечорниці влаштували у Полтавському музеї
Андріївські вечорниці влаштували у Полтавському музеї
У Полтавському літературно-меморіальному музеї Панаса Мирного співробітники музею разом з туристичною агенцією “Скарбничка мандрів” відтворювали традиції наших предків на обрядово-театралізованому дійстві – Андріївські вечорниці.
Зима – період найтепліших родинних свят. Особливою поетичністю й неповторністю напередодні зимового сонцестояння вирізняється свято Андрія. У народі його ще називають Калита – посвята Сонцю: “Ой калита, калита, із чого ти вилита?” – співають у народній пісні.
А з чого вилито свято Калити дізнавалися на “Андріївських вечорницях”.
Місце для вечорниць вибрали не випадково. Панас Мирний добре знався на народних традиціях, наголошуючи, що їх корені ген-ген у глибині століть, а то й тисячоліть.
Разом з гостями занурилися у таємничий світ святкової обрядовості, ворожили на майбутнє, грали у народні ігри, відтворювали традиції наших предків. Звісно, чаювали і мріяли! “Кличемо вас на вечорницях гуляти, Андрія справляти, на долю ворожити, щоб в дівках не ходити. Ще й на коцюбі стрибати – Калиту кусати!”
“У небо, наша калита, у небо, а ти, сонечко, підіймись та на нас подивись. Ми калиту чіпляємо, на місяць поглядаємо, свою долю-радість закликаємо!”
Наталія Олександрівна Свиридюк, заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, майстер народної ляльки, лауреат премії імені Панаса Мирного презентувала для гостей музею майстер-клас з виготовлення родинного оберегу – ляльки-мотанки, символу жіночої мудрості, родинний оберіг.
Виготовляючи цей сакральний предмет, жінки вкладали у неї свою енергію, певні думки і побажання.
На майстер-класі, створюючи народну іграшку, гості загадували бажання. Просили три речі: силу, щоби жити, розум, щоб зрозуміти, і здоров’я. А лялька – це частинка бажання в цьому світі.
Фото – Полтавський літературно-меморіальний музей Панаса Мирного