Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві відкрили пам’ятник Леву Вайнгорту

У Полтаві відкрили пам’ятник Леву Вайнгорту

У Полтаві відкрили пам’ятник архітекторові, викладачу, музейному працівникові Леву Вайнгорту. Він розміщений за адресою вулиця Зигіна, 1.

Лева Вайнгорта зобразили в костюмі, у його нагрудній кишені – олівець і ручка. Спиною він спирається на колону Білої альтанки. Працювали над концепцією й виготовили пам’ятник архітектор Артур Ароян, скульптори Дмитро Коршунов і Валерій Голуб, повідомляють у Полтавській ОДА.

Приурочили захід до дня народження Лева Вайнгорта. Участь в урочистій церемонії взяли його рідні, колеги, учні, люди, які цікавилися його постаттю, представники архітектурної та культурної сфер області. Відкрили пам’ятник донька Лева Семеновича Тетяна Шульгіна й полтавський історик, краєзнавець, ініціатор спорудження монумента Борис Тристанов.

«Сьогоднішня подія для Полтави унікальна. Ми відкрили перший в історії цього міста пам’ятник зодчому. Людині, яка не будучи полтавцем, любила це місто настільки, що зуміла зберегти його для нас у тяжкі повоєнні роки. Цей пам’ятник – знак пошани не лише Левові Вайнгорту, це пам’ять про архітекторів, які свого часу створювали архітектурне обличчя Полтави і Полтавського краю», – сказала головний архітектор Полтавської області Ірина Особік.

«Останнім часом я розумію, наскільки важлива постать Лева Семеновича у розвитку архітектури в Україні. Одного разу був професійний семінар, то практично 80% головних архітекторів міст, районів, областей, які приїхали на захід, були випускниками полтавської архітектурної школи й із задоволенням згадували Лева Семеновича як учителя. Його великим умінням було закласти у студентів любов до архітектури й містобудування, до професії», – розповів учень Лева Вайнгорта, заслужений архітектор України, головний архітектор Сумської області Володимир Биков.

Заслужений працівник культури України, кандидат історичних наук, директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олександр Супруненко зазначив, що говорити про Лева Семеновича можна багато, його знали усі в Полтаві. Він долучився до створення у місті музею космонавтики. Певний час Лев Вайнгорт був старшим науковим співробітником краєзнавчого музею, а потім – головним архітектором закладу.

«Три з половиною роки ми працювали в одному кабінеті. Він включився у процес відтворення інтер’єру головної зали – 22-ї. Його величезний внесок у відродження інтер’єрів. Крім того, він знаходив час і на краєзнавчу роботу, й написання спогадів. Ми часто ходили з ним на Білу альтанку, яку він дуже любив і розповідав історію, чому там стільки колон і проміжків. Підійдемо до колони альтанки, й завжди він ставав поряд і говорив: «Це моє найулюбленіше місце», – зазначив Олександр Супруненко.

«Розвиток міста можливий тільки через його збереження, зокрема його унікальних пам’яток, автентичного стилю. У 1940-1960 роках Лев Семенович відродив Полтаву з руїн. Віримо в ту справу, яку він робив, і намагаємося її продовжити. Архітектура – це мистецтво для людей, для того, щоб ми могли цінувати, що маємо, й розумно його примножувати», – сказав голова ГО «Save Poltava» Віктор Трофименко.

Нагадаємо, Лев Вайнгорт був головним архітектором Полтави у 1939-1970 роках. За цей час під його керівництвом відбудували ансамбль Круглої площі та Білу альтанку, звели будівлю театру імені М.В. Гоголя, меморіал Солдатської слави та інші споруди обласного центру.

Перейти до вмісту