Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

У Полтаві презентували книгу історій родин, які пережили голодомор-геноцид

У Полтаві презентували книгу історій родин, які пережили голодомор-геноцид

Презентація книги Інституту нацпам’яті “Пам’ять роду” відбулася у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Котляревського.

Презентацію відвідали старшокласники Розсошенської гімназії Щербанівської сільської ради та полтавських навчальних закладів: гімназії №7 ім. Тараса Шевченка, загальноосвітньої школи №4 та міського багатопрофільного ліцею ім. Івана Котляревського, повідомили у Полтавському офісі Північно-східного відділу УІНП.

Модерувала презентацію завідувачка відділу обслуговування користувачів обласної бібліотеки Ніна Климко. Авторка-упорядниця книги Наталія Позняк-Хоменко взяла участь у презентації з Києва – в режимі відеозв’язку. Під час онлайн-діалогу не лише розповідала історії, які увійшли до видання, але й поспілкувалася з учнями полтавських шкіл, які завітали на захід.

“Коли ми говоримо про Голодомор, то найчастіше йдеться про біль і жах, які відчували наші предки, про психологічну травму, яку пережив народ, що став жертвою більшовицького експерименту “впокорення голодом”. Цією книгою ми хотіли відгорнути сторінку пам’яті трохи далі і побачити Україну, якою вона була до Голодомору: сильною, гордою, мудрою, працьовитою, з почуттям власної гідності та віри у свої сили. Ми почали шукати в сімейних альбомах фото українців до геноциду та просити людей, які зберегли ці реліквії, розповісти, як склалася доля тих, хто на них зображений. Ми дивилися в очі українців, які жили за сто років до нас, і бачили Україну, якою вона могла б бути, якби не більшовицька окупація. І якою вона може бути – якщо ми зараз цього захочемо”, – розповіла молоді про ідею книги пані Наталія.

А ще про психологічні травми, завдані геноцидом: “Зверніть увагу на такі звички, які ви могли помічати у своїх дідусів, бабусів, коли встаємо з-за столу дуже часто крихти згрібаються в жменьку і з’їдаються. Весь хліб, який сушився, був на сухарі і в багатьох вони зберігалися десь в шафах на чорний день. Це все наслідок голодомору”.

Ніна Климко розповіла, що до книги, серед іншого, увійшли історії родин письменника та політв’язня Олеся Бердника, письменника і публіциста Сергія Плачинди, які самі дивом вижили в роки Голодомору-геноциду.

“Сьогодні я прийшла зі своїми однокласниками на цей захід, і для нашого ліцею це не просто якийсь рядовий похід, це важлива подія. Тому що ліцей щороку бере участь саме у подіях Голодомору, і навіть завтра буде виставка робіт наших ліцеїстів. Ми хочемо, щоб люди пам’ятали свою історію”, – розповіла учениця Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 Софія Панченко.

Регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар передав примірники презентованої книги окрім обласної бібліотеки, також до бібліотечних шкільних фондів Розсошенської гімназії Щербанівської сільської ради гімназії №7 ім. Тараса Шевченка, загальноосвітньої школи №4 та міського ліцею імені Котляревського.

Довідково: “Книга “Пам’ять роду” – це 16 історій родин, які пережили геноцид 1932-1933 років. Книга покликана спонукати кожного відкрити свій родинний фотоальбом, дізнатися більше про історію своїх родин, поговорити з тими, хто ще пам’ятає «великий голод», зафіксувати та передати їхні спогади, щоб пам’ять про геноцид стала запобіжником від повторення подібних злочинів. До видання увійшли 16 історій, зокрема у; розповідь про бабусю письменниці Тетяни Лемешко, яка через геноцид втратила чоловіка та 11 дітей. Свої родинні історії також розповіли поетка Наталка Поклад, актор Олександр Ігнатуша тощо. Видання містить фрагменти оповідання Оксани Шалак “Торбинка”.

Система Orphus