Ви тут:
Суспільство 

Правовий захист осіб постраждалих від домашнього насильства: досвід Полтавщини

Правовий захист осіб постраждалих від домашнього насильства: досвід Полтавщини

Кожен з нас вважає свою домівкою власною фортецею, найбезпечнішим місцем на планеті, місцем, де можна уникнути несправедливості та кривди, отримати любов та підтримку.

Проте, трапляється так, що іноді власний дім є пасткою і загрозою для життя і наші найближчі люди, які мають нас розуміти як ніхто, турбуватися, любити та поважати завдаються нам болю та стають справжніми домашніми тиранами.

Насильство має безліч облич. Воно не тільки носить фізичний характер, але й може бути моральним, психологічним, економічним та сексуальним. Проте, яким би воно не було, це явище завдає шкоди як фізичному, так і психологічному особі, яка його зазнає.

Починаючи з січня 2018 року особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі окрім отримання безоплатної первинної правової допомоги, що включає в себе надання юридичних консультацій та правової інформації отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. Вона полягає в отриманні захисту, представництва інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру. Її надають юристи центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – центри), або бюро правової допомоги, а також адвокати, які співпрацюють із центрами.

Розуміючи важливість правового захисту такої категорії осіб, фахівці системи безоплатної правової допомоги Полтавщини проводять активну роботу з даною цільовою аудиторією.
Значну увагу фахівці системи БПД області приділяли правовому інформуванню громадян про поняття домашнього насильств, його види, ознаки, відповідальність за вчинення та інституції, які допомагають особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Задля висвітлення питань про форми, причини, наслідки, способи захисту прав осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, фахівці системи БПД області провели з початку року 140 правопросвітницьких заходів.

«Першочергово алгоритм роботи з випадками домашнього насильства у системі безоплатної правової допомоги Полтавщини передбачає профілактику, широку інформаційну роботу, для того щоб суспільство вчилося ідентифікувати насильство і мало нетерпимість до нього. Далі – це вже безпосередньо реагування, а саме надання правової підтримки таким людям» – відзначає заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Ігор Клименко.

Активна інформаційна робота проводиться за активної підтримки партнерів – представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та недержавних інституцій. Фахівці системи БПД Полтавщини активно долучаються до заходів, які проводяться благодійною організацією «Світло надії», одним із напрямків діяльності якої є саме робота, соціальний супровід, підтримка осіб, які постраждали від домашнього насильства. Також долучаються до правопросвітницьких активностей громадської організації «Інша жінка». Під час проведення правопросвітницьких заходів фахівці Регіонального, місцевих центрів з надання БВПД та бюро правової допомоги використовують різні форми роботи та долучають до заходів різні цільові аудиторії.

Так, нещодавно головний юрист відділу Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Альона Макаренко взяла участь у тренінгу «Роль і завдання поліції в місцевій системі запобігання та протидії домашнього насильства». Захід був організований фондом ООН у галузі народонаселення ( UNFPA) в Україні з метою покращення знань, вмінь та навичок різних підрозділів Національної поліції України, залучених до реагування на факти домашнього насильства.

У рамках проекту Альона Макаренко надала інформацію учасникам про порядок надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги постраждалим від домашнього насилля. В ході обговорення було визначено стратегії взаємодії між суб’єктами у сфері запобігання та протидії домашньому насильству в ході надання захисту і підтримки постраждалим особам.

На завершення присутнім було надано поліграфічний матеріал, який вони зможуть використовувати надаючи інформацію потерпілим про порядок звернення до Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Інформування осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі також здійснювалося і під час виступів у ЗМІ. Протягом 2021 року фахівцями системи БПД області готували виступи у ЗМІ, розміщували інформаційні матеріали на правову тематику на веб-ресурсах партнерів. Так, з початку поточного року підготовлено та розміщено понад 6 000 таких матеріалів.

Задля підвищення рівня правових знань різних верств населення, вдосконалення системи правової освіти здійснюється видання щомісячної газети юридично-просвітницького спрямування «Правовий вісник». Видання виходить тиражем у кількості 1 000 примірників та розповсюджується серед органів місцевого самоврядування, виконавчої влади та партнерів системи БПД. Серед постійних рубрик видання: земельні та громадські радники інформують, думка спеціаліста, адвокат консультує, приклади успішного захисту, зміни законодавства, сторінка регіонального представника Уповноваженого Верховної ради з прав людини. Також читачі зможуть ознайомитися із зразками документів, переглянути медіа галерею з найбільш знаковими подіями у роботі системи БПД та партнерів.

Задля підвищення правової обізнаності громадян з питань домашнього насильства Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області спільно з інформаційними партнерами – телеканалом «ІРТ-ПОЛТАВА» підготували відеоролик щодо захисту прав осіб які постраждали від домашнього насильства.

Що таке домашнє насильство, яким воно буває, хто вважається постраждалими від нього, які заходи застосовуються до кривдників, і, найголовніше, куди звертатися у випадку його вчинення розповіли фахівці системи БПД області та постійні партнери – представники патрульної поліції Полтавської області, Головного управління Національної поліції у Полтавській області та благодійної організації «Світло надії.

В умовах карантину фахівці системи БПД Полтавщини активно використовували такі форми роботи як відеоконсультації на актуальні правові питання сьогодення, в тому числі і щодо протидії та захисту від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

Що стосується правового захисту осіб, то слід зазначити, що лише протягом поточного року 103 особи з числа тих, які зазнали домашнього насильства та насильства за ознакою статті отримали безоплатні юридичні консультації.

Безоплатну вторинну правову допомогу у вигляді складання документів процесуального характеру та представлення їх інтересів у суді отримали 72 осіб.

Фахівці Полтавського місцевого центру є постійними гостями притулку для жінок Благодійної організації «Світло надії», де надають консультації жінкам, які постраждали від домашнього насильства
Прикладом ефективності роботи фахівців місцевих центрів та бюро правової допомоги є низка успішних спрямованих на захист прав осіб, постраждалих від домашнього насильства.
Проте у таких складних справах трапляються не лише обмежувальні приписи, що забороняють спілкуватися та наближатися до осіб, які зазнавали домашнього насильства, а й є справжні хеппі-енди з щасливою розв’язкою.

Трапляються випади, коли кривдники беруться за розум та виправляють свою поведінку. Саме про таку історія піде мова. До Місцевого центру звернулася молода жінка, яка назвалася Вікторією та розповіла, що має чотирьох неповнолітніх дітей віком від 11 до 5 років. З батьком дітей вона проживає без реєстрації шлюбу.

Декілька років тому жінка почала помічати, що чоловік починає ставитися до неї та дітей жорсткіше, намагається більше контролювати їх поведінку. Для себе вона знайшла пояснення, що він як батько таким чином намагається виховувати дітей у дусі дисципліни, привити їм організованість, виховати у дусі поваги до норм моралі та не допустити, так би мовити негідної поведінки наслідком якої може стати безконтрольність. Та коли простір вільних дій жінки і дітей почав звужуватися настільки, що кожен член сім’ї був зобов’язаний запитувати дозволу на будь-який найменший крок, жінка зрозуміла, що це вже занадто і необхідно якимось чином спробувати це виправити. Вона вирішила поговорити про це з чоловіком, однак він зустрів таку розмову вороже, заявивши що він глава сім’ї і кожен зобов’язаний його слухатися і виконувати його волю. Єдиним правильним вибором для жінки в цій ситуації здавалося припинення спільного проживання і фактичних шлюбних відносин. Здавалося б що це кінець подружнього життя, але як виявилося, це стало лише початком історії, яка була повною випробувань та все ж завершилася щасливо.

«Жінка вирішила припинити спільно проживати з чоловіком та вести спільне господарство бо кожен з них, мав діаметрально протилежні погляди на стосунки та сім’ю, методи і порядок виховання дітей, уявлення про особисту свободу… В ході надання правової допомоги стало відомо також, що на фоні постійних незгод, пов’язаних із тотальним контролем кожного кроку, в родині почали виникати сварки, які переростали в серйозні конфлікти, а поведінка чоловіка почала бути занадто агресивною, він почав погрожувати фізичною розправою і бити своїх рідних, заподіюючи тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості. За кожен факт невиконання його вказівки жінка та діти могли бути покарані фізично. Зазнавали вони і постійного психологічного тиску. Це полягає у погрозах, нецензурному висловлюванні на їх адресу, що принижують честь та гідність. Чоловік узяв під свій контроль усі гроші та майно, що належить сім’ї і видавав кожному стільки, скільки вважав за потрібне після пояснення мети використання цих коштів…» — згадує подробиці справи фахівець правової допомоги.

Після влаштування соціальними службами жінки та дітей у притулку, ми розпочали вживати заходів для обмеження такого впливу кривдника. Невідкладно було складено заяву про видачу обмежувального припису щодо кривдника, де з посиланням на докази викладені вже згадані вище обставини. Будучи розглянутою судом негайно, заява була задоволена. Судовим рішенням було заборонено кривднику перебувати у місці спільного проживання разом із жінкою і дітьми, у будь-який спосіб наближатися до них та спілкуватися, в тому числі і з використанням мобільного зв’язку, соцмереж та інших осіб.

Чоловік мав ще один будинок у іншому населеному пункті, де й був зареєстрований, тому після рішення суду там і проживав шість місяців поки діяв обмежувальний припис.

«Як приємно, що фінал цієї історії виявився щасливим — згадує юрист — Проживши пів року без спілкування з дружиною і дітьми, чоловік вочевидь зрозумів що вони для нього значать, наскільки дорогими є для нього, переосмислив свою поведінку, яка могла стати причиною втрати дорогих людей. І тому, дочекавшись строку закінчення обмежувального припису, на наступний день прийшов до жінки і дітей із щирими вибаченнями та таки отримав другий шанс для щасливого життя. Сім’я далі щасливо продовжила спільно проживати разом.»

Домашнє насильство не має бути проблемою за зачиненими дверима, а особи, які потерпають від домашнього насильства мають бути захищені у правовому полі та отримувати підтримку від державних та недержавних інституцій проте, головним у цій складній ситуації є не мовчати, а захищати свої права, життя та здоров’я від домашнього тирана по відношенню до себе на оточуючих!

Система Orphus Поделиться на fb