Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

Неінфекційні захворювання у Полтавській області: що робити із новими викликами

Неінфекційні захворювання у Полтавській області: що робити із новими викликами

2 листопада, Полтава – 28 та 29 жовтня відбулися зустрічі представників україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» та команди Полтавської області з обговорення плану дій щодо неінфекційних захворювань (НІЗ) у регіоні.

Щороку від неінфекційних захворювань (серцево-судинних, онкологічних захворювань, діабету та респіраторних хвороб) передчасно помирають сотні тисяч українців. Цим смертям можна запобігти шляхом скорочення поширеності чотирьох основних факторів ризику – вживання тютюну та алкоголю, нездорового харчування та браку фізичної активності.

Окрім того, неінфекційні захворювання (НІЗ) суттєво погіршують якість життя людей, які на них хворіють. У контексті пандемії COVID-19 неінфекційні захворювання створюють додаткові ризики, адже підвищують шанси заразитися вірусом, можуть ускладнювати перебіг захворювань та призводити до смерті. Так, понад 80% померлих від коронавірусу мали супутні хронічні захворювання.

Саме тому профілактика та контроль неінфекційних захворювань є основним фокусом україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я».

Проєкт «Діємо для здоров’я» – найбільша і найтриваліша інвестиція Уряду Швейцарії в українську систему громадського здоров’я через Швейцарську Агенцію розвитку та співробітництва (SDC). Проєкт разом з партнерами зі Світового Банку, Центру громадського здоров’я МОЗ України, Полтавської обласної державної адміністрації та обласної ради, Полтавського обласного центру громадського здоров’я активно працюють над протидією неінфекційним захворюванням (НІЗ) на національному, регіональному та місцевому рівнях.

Полтавська область – один з 5 партнерських регіонів проєкту, в якому здійснюється робота у напряму профілактики та контролю НІЗ.

«Неінфекційні захворювання – загроза громадському здоров’ю у світовому масштабі та в Україні зокрема. У структурі смертності України НІЗ є причиною близько 90% смертей, і більшості із цих смертей можна запобігти. Про це варто пам’ятати державним посадовцям, коли вони планують національні і регіональні програми та бюджети. Наш проєкт створений, щоб допомогти державі у боротьбі з факторами ризику НІЗ та посилити систему громадського здоров’я України», – розповів керівник україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» д-р Джума Худоназаров.

28 жовтня представники проєкту «Діємо для здоров’я» зустрілися з керівництвом Полтавської обласної адміністрації та Полтавської обласної ради, провели обговорення «Моделі здорової школи» з керівниками 20-ти пілотних шкіл області, педагогічними працівниками з управління освіти та Полтавського інституту післядипломної освіти.

29 жовтня відбулася нарада за участі представників проєкту «Діємо для здоров’я», Світового Банку, Центру громадського здоров’я МОЗ України, посадовців та спеціалістів Полтавської обласної державної адміністрації, обласної ради, членів обласної міжвідомчої робочої групи з НІЗ, Полтавського обласного центру громадського здоров’я, представників пілотних громад та інших партнерів з області. Під час заходу учасники обговорили, як виконується регіональний план дій з протидії НІЗ та які наступні кроки заплановані, зокрема і в рамках проєкту «Діємо для здоров’я». Проєкт докладатиме зусиль для того, аби допомогти області з виконанням обласного плану з НІЗ, а також громадам запровадити ефективні підходи до профілактики та контролю НІЗ і змінити поведінку населення на більш здорову. Ці завдання повністю відповідають ініціативі Президента «Здорова Україна».

«Ми розуміємо важливість профілактики НІЗ для того, щоб зберегти життя та здоров’я людей. У минулому році в Полтавській області у структурі загальної смертності хвороби системи кровообігу становили 69,5% випадків, а новоутворення – 12,7% випадків. Це перше та друге місця серед причин смертності. Понад 2/3 цих смертей можна було б попередити. Ми вже маємо досвід роботи з міжнародними проєктами і завжди радо вітаємо підтримку міжнародних партнерів, адже це дозволяє нам посилити ті заходи з протидії НІЗ, які ми запланували в регіоні», – зазначив голова Полтавської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов.

«Зараз у час пандемії, для нас особливо важливо піклуватися про людей, які вже мають ризики неінфекційних хвороб, аби попередити їх і тим самим у майбутньому знизити негативний вплив як на здоров’я людей, так і на економіку регіону. Саме тому ми зацікавлені у співпраці з проєктом «Діємо для здоровя» та з нетерпінням очікуємо позитивних результатів нашої роботи», – повідомив перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко.

Проєкт «Діємо для здоров’я» наголошує на важливості комплексного підходу до профілактики та контролю НІЗ. Варто не лише працювати на усіх рівнях – від національного до місцевого, але й залучати фахівців з різних секторів. Саме такий підхід дозволить досягти найкращих результатів.

У Полтавській області проєкт працює як на регіональному рівні, так і у чотрирьох пілотних громадах, які було відібрано на конкурсній основі, – Лубенській, Полтавській, Диканській та Котелевській. Важливо, щоб згодом досягнення пілотних громад проєкту було поширено і на інші громади області. Окрім того, напрацювання Полтавської області можуть бути прикладом для наслідування у інших регіонах України.

Система Orphus Поделиться на fb