Ви тут:
здоров’я Суспільство 

Мигдаль, кеш’ю, фундук чи фісташки: чим корисні горіхи

Мигдаль, кеш’ю, фундук чи фісташки: чим корисні горіхи

Горіхи – концентроване джерело поживних речовин (вітамінів, мінералів, клітковини).  Горіхів є багато видів. В них досить багато жирів (50 -65 г на 100 г). Але це головним чином корисні жири, в своїй натуральній формі, яких не торкнулася промислова обробка. Значна частка жирів в горіхах – цінні моно-і поліненасичені жирні кислоти, які відносяться до групи омега-9,омега-3 і омега-6. Завдяки їм горіхи позитивно впливають на фукціонування серцево-судинної системи і мозку.

Горіхи добре насичують, це ситний продукт, завдяки тому, що в їх склад входять білки, вуглеводи, в поєднанні з жирами, харчовими волокнами, вітамінами і мінералами. 

Дієтолог Світлана Фус розповіла чим корисні ті чи інші види горіхів.

“Звичайно, рослинний білок, в тому числі і горіхів, засвоюється трохи гірше, ніж тваринний, через харчові волокна, що перешкоджають роботі травних ферментів. Бажано купувати горіхи тільки в шкаралупі, яка захищає цінні жири і вітамін Е від окислення. Жири в очищених горіхах швидко окислюються і набувають смак прогірклого масла. Очистивши від шкаралупи, їжте їх сирими, щоб зберегти корисні жирні кислоти і вітамін Е. Підсмажування горіхів ще одна велика помилка у сучасному харчуванні, оскільки висока температура руйнують жири і знижує вміст вітамінів. Також підсолені, а тим більше підсолоджені цукром або медом горіхи – теж далеко не кращий вибір. Тому раджу їсти горіхи в сирому вигляді, окремо від шоколаду та солодощів. Але деякі горіхи, наприклад мигдаль, обов’язково необхідно піддавати термічній обробці перед вживанням. Адже в мигдалі міститься ціаноглікозид амігдалін (3-5%), продукти розпаду якого надають горіху специфічний мигдальний запах і гіркоту та виділяється синильна кислота – одна з найсильніших отрут. Тому вживання гіркого мигдалю в сирому вигляді небезпечно для здоров’я. При тепловій обробці мигдалю амігдалін залишається незмінним, не представляє небезпеки для здоров’я”, – розповіла Світла Фус.

Вона зазначила, що неочищені сирі горіхи кеш’ю також не використовуються, оскільки між шкаралупою і оболонкою горіха містяться токсичні речовини. Тому їх спочатку витягують з шкаралупи і оболонки та піддають термічній обробці, при якій токсини руйнуються.

Слід також враховувати, що сирий арахіс може викликати розлади травлення і часто є причиною харчової алергії.

“Рекомендую додавати горіхи до основних прийомів їжі – в салати, каші, поєднувати їх з фруктами. Ви отримаєте збалансовану їжу. При такому варіанті вживання ви зможете контролювати кількість горіхів і не об’їдатися ними. Краще не їжте їх перед телевізором і комп’ютером з тієї ж причини. Можна їсти сирі горіхи по одній порції щодня, що становить близько 20-30 грам. Наприклад, 10 – 15 горіхів мигдалю, або 3 – 4 шт. волоського горіха, або 20 – 25 фісташок, або лісового горіха (фундука) – 10 шт. Ще один плюс горіхів те, що вони можуть зберігатися довго, не втрачаючи при цьому своїх корисних властивостей та смакових якостей. Цей продукт можна брати з собою в тривалу поїздку і вживати в тих ситуаціях, коли немає можливостей і часу для повноцінного прийому їжі”, – сказала дієтологиня.

За її словами, є й мінуси в горіхах. Перш за все висока калорійність та «звабливий» смак. Так і тягне з’їсти їх побільше! Обмежувати їх слід через те, що споживання у великих кількостях може викликати болі в жовчному міхурі. Крім того, у деяких людей горіхи викликають алергічну реакцію. В такому випадку їх не слід споживати навіть в малих кількостях. Дітям до трьох років давати горіхи не варто, вони не засвоюються. Плюс у дітей часто буває алергія на арахіс і волоський горіх. Вводити в раціон горіхи потрібно дуже обережно.

“У холодну пору року старайтесь вводити їх у свій раціон. Але стежте за розміром порції ваших улюблених горіхів. Сподіваюся, що ви включаєте в свій щоденний раціон трохи горіхів”, – радить Світлана.

 

Система Orphus