Ви тут:
Суспільство Україна 

18 листопада – День сержанта ЗСУ

18 листопада – День сержанта ЗСУ

18 листопада в Україні відзначають День сержанта Збройних Сил України. Свято встановили Указом Президента України від 19 квітня 2019 року. 

Роль сержантів у сучасному війську є надзвичайно важливою. Лідерські якості, знання, вміння, особистий приклад і професіоналізм кожного — це неодмінна і одна з найголовніших запорук високої боєздатності Сухопутних Військ та успішного виконання службових і бойових завдань. Тому розвиток сержантського корпусу — ключовий пріоритет реформування та розвитку Збройних Сил України, повідомляє АрміяFM.

Особливо яскраво українські сержанти проявили себе в умовах відбиття та стримування російської агресії у зоні ООС. Близько 75% сержантів Командування Сухопутних Військ брали участь в бойових діях в АТО та ООС. Понад три тисячі військовослужбовців сержантського складу нагороджені державними нагородами, двоє з них нагороджені найвищою державною нагородою — званням Герой України, на жаль, посмертно. Здобутий у боях унікальний бойовий досвід у поєднанні зі стандартами армій провідних країн НАТО став основою для підготовки національного сержантського корпусу.

1 жовтня 2020 року в Україні вступив у дію новий перелік військових звань рядового, сержантського і старшинського складу. З’явилися нові військові звання, які вперше застосовуються у Збройних Силах та в інших військових формуваннях України. Сержантський і старшинський склад поділений на три категорії — молодший, старший та вищий. А перелік звань тепер виглядає так: молодший сержант, сержант, старший сержант, перший сержант, штаб-сержант, майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант. Таким чином, сучасна структура посад і відповідних їй військових звань сержантського і старшинського складу є взаємосумісною з сержантським складом збройних сил провідних держав-членів НАТО, передусім щодо розподілу повноважень і відповідальності між різними рівнями посад у сержантській і старшинській вертикалі, вимогами до рівня професійної військової підготовки та освіти сержантів і старшин. 

У системі Збройних Сил України сержантський склад несе на собі найрізноманітніший спектр завдань — від навчання і виховання особового складу, до виконання безпосередньо бойових завдань, організації і обслуговування техніки, забезпечення матеріально-технічних та тилових питань. Сержант є помічником офіцера та молодшим командиром. Також сержанти є беззаперечними лідерами для солдата, зразком для підлеглих, опорою для командирів. Вони безпосередньо управляють підрозділами первинної ланки і підпорядкованим особовим складом, навчають солдатів та відповідають за їх життя, морально-психологічний стан та готовність до виконання завдань за призначенням. 

Девіз сержанта ЗСУ — честь, відповідальність, професіоналізм. Сержантський склад ЗСУ має затверджений кодекс — це урочиста клятва, яку складають під час отримання першого сержантського звання. Його зачитує або сам військовослужбовець, або головний старшина говорить, а сержант повторює. І потім вже молодший сержант розписується в цьому Кодексі, який згодом вкладається в його особову справу. Під час щорічного оцінювання, атестування, вступу до військово-навчального закладу, переміщення по службі, присвоєння чергового військового звання у службовій характеристиці відображається виконання сержантом положень Кодексу. Наприкінці клятви є такі слова: “Зобов’язуюся оберігати та захищати честь та гідність сержанта, дорожити своєю належністю до сержантського корпусу Збройних Сил України”.

Система Orphus