Ви тут:
PROвсе Суспільство 

Журавлина: чим корисна та що приготувати

Журавлина: чим корисна та що приготувати

Журавлина – смачна і універсальна осіння ягода. Морси, кваси, пиріжки, варення, квашення, салати, м’ясні блюда і навіть супи – все це можна приготувати використовуючи цю ягоду.

У цих ягодах присутня колекція корисних речовин. Вони багаті органічними кислотами, містять досить велику (відносно інших ягід) кількість пектинів. Вітамінна частина журавлини представлена вітамінами групи B (B1, B2, B5, B6), Е, К1 (філохінон) і достатнім запасом вітаміну C (порівнянно з лимонами, апельсинами, грейпфрутами і садовою суницею). Журавлина містить калій 4,8% в 100 г добової потреби, трохи менше фосфору, кальцію та заліза.

Про це розповіла дієтолог Світлана Фус.

Проантоціани (антиоксиданти) в складі ягід знешкоджують бактерії, що провокують інфекції сечовидільних шляхів. Тому журавлину використовують, як засіб боротьби з хворобами сечостатевої системи (наприклад, циститами).

“Журавлинний сік вважається профілактичним засобом від інфекційних захворювань, а при лікуванні антибіотиками посилює їх дію. Це завдяки двом поліфенолам – ресвератролу та птеростильбену, які містяться в цій чудовій ягоді. Перша речовина раніше виявлена в червоному винограді, друга – в лохині. А в журавлині знаходяться обидві! Вони допомагають імунітету боротися з мікробами. Чай зі свіжих чи засушених ягід використовують як жарознижуючий та протизапальний засіб, тому що ягоди багаті на природний поліфенол міріцетін, який має такі властивості. А ще сік журавлини запобігає створенню зубного нальоту і розвитку карієсу теж завдяки властивостям міріцетіну . Через вміст кверцитину та катехінів ягоди журавлини попереджують розвиток злоякісних пухлин, особливо легень, товстого кишківника, захищають від хвороб серце та укріплюють судини”, – зазначила Світла Фус.

Зараз у сезон більш корисно ласувати свіжими ягодами, причому краще не з цукром, а з медом, що підсилить загальнозміцнюючу дію ягід і краще захистить слизову оболонку шлунку від надлишку кислоти. До того ж мед сам має виражену біологічну активність.

Один з кращих способів зберегти практично весь комплекс біологічно активних речовин, включаючи аскорбінову кислоту, — додавати журавлину в квашену капусту. В процесі заквашування (молочнокислого бродіння) вітамін С в моркві, капусті та ягодах зберігається довше.

Система Orphus