Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

Як вакцинувати більшість дорослого населення: досвід Моршина

Як вакцинувати більшість дорослого населення: досвід Моршина

У квітні в Моршині запустили пілотний проєкт з масового щеплення населення. Через кілька місяців дві дози вакцини проти COVID-19 у місті отримали 66% дорослих жителів.

Яким чином місцевій владі та медичним працівникам удалося переконати людей вакцинуватися, розповіли у Центрі стратегічних комунікацій.

За результатами опитування фонду “Демократичні ініціативи”, проведеного у вересні, 56% українців не планують вакцинуватися. Серед причин опитані називають страх побічних ефектів, неперевіреності вакцини та недовіра до уряду. Попри це, в Моршині довели, що активність і взаємодія всіх ланок дозволяє боротися з дезінформацією про щеплення та підвищити рівень вакцинації.

Однією з причин, чому вдалося досягнути такого високого рівня вакцинації у місті, була довіра до міської адміністрації. Одним із перших вакцинувався очільник міста, який спонукав людей повірити у потребу вакцинації.

По-друге, у місті підвищували рівень обізнаність на тему вакцинації, активно співпрацювали з місцевими засобами масової інформації – від телебачення до друкованої преси. Увагу акцентували на тому, що вакцинація — це єдиний спосіб не захворіти на COVID-19 чи принаймні перенести хворобу в легшій формі без серйозних наслідків.

Активно включилася мережа первинної ланки медиків. Сімейні лікарі обдзвонювали своїх пацієнтів і пояснювали, чому потрібно вакцинуватися та де це можна зробити, зосереджуючись на людях старшого віку.

У місті діяли три пункти щеплення – два з них на базі міської лікарні. Також для підсилення використали мобільну бригаду з сусіднього міста Стрий, яка їздила по приватних компаніях, комунальних службах, санаторіях, навчальних закладах, тобто працювала з організованими колективами.

Як результат, протягом двох місяців – з середини червня до середини серпня – у Моршині не зафіксували жодного нового хворого на коронавірус. Далі захворюваність відновилася на тлі зростання захворюваності в Україні, однак хворіють переважно невакциновані люди.

“Новизна у Моршині полягала у тому, що ми відійшли від стандартних етапів вакцинації. Це був експериментальний досвід, важливий на той період: вакцин тоді було недостатньо, а в Моршині їх було вдосталь. Зараз важливо працювати з великими масами населення, але насправді ця робота ведеться постійно на всіх рівнях – від центрального до місцевого”, – підсумував координатор з вакцинації проти COVID-19 у Львівській області Олег Когут.

Водночас такий досвід важче відтворити у великому місті. Оскільки у Моршині проживає близько 6 000 людей, ефективно працювали “сарафанне радіо”, високий рівень довіри до місцевої влади та керівників підприємств.

Фото: Центр стратегічних комунікацій

Система Orphus