Ви тут:
Суспільство 

Випікати млинці і не позичати гроші: які традиції та заборони існують на Покрову Пресвятої Богородиці

Випікати млинці і не позичати гроші: які традиції та заборони існують на Покрову Пресвятої Богородиці

Покрова Пресвятої Богородиці – головне осіннє християнське свято, історія якого бере початок з подій далекого 910 року в Константинополі. На Русі свято Покров Божої Матері було встановлене за князя Андрія Боголюбського приблизно в 1164 році. Також храми на честь Покрови Божої Матері почали будуватися в XII столітті.

В Україні щорічно 14 жовтня відзначають День українського козацтва, присвячений до свята Покрови Пресвятої Богородиці. А з 2015 року цей день став ще й офіційним вихідним на честь святкування Дня захисника України, повідомляє Репортер.

Що потрібно робити у свято Покрови Пресвятої Богородиці

У цей день прийнято звертатися з молитвою до Богородиці, просячи у неї міцного здоров’я, допомоги, підтримки та захисту, також сприяння в сімейному житті й, звичайно ж, в коханні. Вважається, що протягом усього року, Богородиця оберігає прохача, покриваючи його безпосередньо своїм покровом.

14 жовтня дівчина, яка хоче вийти заміж, може прийти в церкву саме до початку святкового богослужіння, поставити свічку біля ікони Покрови Пресвятої Богородиці, і попросити її про заміжжя та про щасливе сімейне життя.

Сімейні пари приходять цього дня в храм, для того, щоб попросити милості й заступництва Матері Божої.

На Покрову заведено випікати млинці вдома й обносять ними кути будинку, щоб задобрити домовика. Також обкурюють будинок димком від підпалених гілочок яблуні або вишні – для добробуту та удачі.

У цей день необхідно робити дари бідним і сиротам.

Чого не можна робити у свято Покрови

Як у будь-яке релігійне свято, на Покрову Пресвятої Богородиці не можна займатися господарською роботою. Не можна будувати, копати, прибирати, прати, шити, в’язати, гладити. У свято Покрови не можна лихословити, лаятися з людьми, вживати алкогольні напої.

Вважається, що на Покрову не можна позичати гроші, а ще не можна відмовляти сватам – за прикметою, та дівчина, яка відмовила сватам на Покрову, ще роки зо три не буде ніким засватана.

Однак треба пам’ятати, що сенс подібних заборон не в тому, що не можна здійснювати якісь певні дії, а в тому, що православне свято – це в першу чергу день, який присвячується Богові. 

Прикмети та народні традиції

У народі вважалося, що після Покрови починається зима, а тому всі гуляння і посиденьки переміщалися з вулиці в будинки, з полів збирали весь урожай, робили заготівлі на зиму, утепляли житло, розтоплювали печі, худобу ставили на зиму в хліва, жінки та дівчата займалися вдома ткацтвом, прядінням, шиттям і вишивкою.

Не утеплиш дім до Покрови – всю зиму будеш мерзнути.
Багато млинців на Покрову – вдома всю зиму буде тепло.
Якщо на Покрову перетопити піч яблунею, то всю зиму вдома буде тепло.
Покрова прийшла – посиденьки привела.
На Покрову останній збір плодів.
Якщо дітей на Покрову облити водою через сито, вони менше хворітимуть.
У свято Покрови не можна позичати гроші.

Прикмети про заміжжя

Здавна день Покрови Пресвятої Богородиці вважається не просто церковним святом, а ще й дівочим днем і покровителем весіль.

Покрова Пресвятої Богородиці в народі асоціюється з білосніжною фатою нареченої. Щоб випросити собі гарного нареченого, незаміжні дівчата на Покрова обов’язково ходили до церкви, молилися і ставили свічки перед іконою Богородиці.

Та дівчина, яка на Покрову раніше за всіх поставить свічку перед іконою Пресвятої Богородиці Покровської, першою й вийде заміж.

Весело Покрову проведеш – гарного нареченого знайдеш.
Сніг у весілля на Покрову – щастя молодим.
Багато снігу на Покрову – буде багато весіль наступного року.
Якщо хлопець на Покрову до дівчини залицяється, він стане її нареченим.
На Покрову сильний вітер – буде багато наречених.
Якщо зіграти весілля на Покрову – молоді будуть жити душа в душу.

Система Orphus