Ви тут:
Культура Суспільство 

У вільний доступ виклали архівні документи репресованого бандуриста Гната Хоткевича

У вільний доступ виклали архівні документи репресованого бандуриста Гната Хоткевича

Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху опублікували 55 документів з архівно-кримінальної справи письменника й бандуриста Гната Хоткевича.

Про це повідомив Центр досліджень визвольного руху.

До збірки на сайті Е-архіву увійшли: 

анкета заарештованого Гната Хоткевича;повідомив

ордер і протоколи обшуку;

список осіб, згаданих у свідченнях Гната Хоткевича;

-протоколи допитів та очної ставки;

виписка з протоколу засідання особливої трійки УНКВД по Харківській області про засудження митця до розстрілу;

-обвинувальний висновок;

-виписка з акта про розстріл;

-звернення дружини Платоніди Хоткевич до Микити Хрущова;

-прохання надати довідку про наявність компрометуючого матеріалу на дружину та дітей Хоткевича;

-документи про реабілітацію митця, тощо. 

 

 

 

 фото з сайту “Читомо”

21 лютого 1938 року органи НКВД заарештували Гната Хоткевича за підозрою в участі в “антирадянській українській націоналістичній терористичній організації”. Також митця звинуватили у роботі на користь німецької розвідки. 

На допитах Гнат Хоткевич безпідставно визнав себе винним у шпигунстві на користь Німеччини та в участі в “українській націоналістичній повстанській організації”.

За даними протоколу допиту, до націоналістичних поглядів він прийшов після еміграції в Галичину 1906 року та після знайомства з Ольгою Кобилянською, Михайлом Грушевським, Кирилом Студинським, Філаретом Колессою, Михайлом Рудницьким, Олександром Барвінським та іншими діячами. Під їхнім впливом 1913 року повернувся в Росію нібито “переконаним націоналістом”. Гнат Хоткевич “визнав”, що скрізь, де він працював, займався націоналістичною і шпигунською діяльністю.

Під тиском слідчих музикант вказав, що завербував для шпигунської діяльності ряд діячів, які надавали цінні відомості економічного, технічного, військового й ідеологічного характеру. Усі зібрані шпигунські матеріали Хоткевич начебто передавав для німецької розвідки через вчителя німецької мови Генріха Йогансона.

29 вересня 1938 року “особлива трійка” засудила Гната Хоткевича до розстрілу з конфіскацією майна. 8 жовтня 1938 року Гната Хоткевича стратили в підвалі Харківської внутрішньої тюрми НКВД.

Довідково. Гнат Хоткевич (літературний псевдонім Гнат Галайда, 1877-1938) — український письменник, історик, бандурист, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.

Писав, переважно, прозу: оповідання, повісті, романи. Значна частина художніх творів Хоткевича присвячена гуцулам і лемкам. Крім того, писав наукові розвідки про відомих письменників: Юрія Федьковича, Григорія Сковороду. Перекладав твори Вільяма Шекспіра, Віктора Гюго, Фрідріха Шиллера. У театрі, яким керував, ставили його драматичні твори.

Система Orphus